1. Vylúčme sacharidy

Podľa odborníkov práve ony najviac „pridávajú“ na váhe. No úplne ich vyškrtnúť z jedálneho lístka nemusí byť najšťastnejšie riešenie. Ak si napríklad na večeru dáte 100 g syra s paradajkami, pocit hrdosti, ako ste ušetrili kalórie, nie je nič iné ako hlúpy klam. 100 g syra síce obsahuje veľa bielkovín, ale i tukov. V konečnom dôsledku ste sa vyhli sacharidom, ale kaloricky ste si dopriali viac, ako by ste si mysleli.

Cesta k štíhlosti: Pokojne si na večeru pripravte krajec celozrnného chleba s plátkom syra a so zeleninou. 10 g syra a kúsok chleba majú omnoho menej kalórií a navyše vám zaručia, že vás po polnoci nebude škvŕkajúci žalúdok „nahovárať“ na nočný výlet do kuchyne a do chladničky.

 

  1. Neodmeňujme sa jedlom

Už od detstva nás učili, že ak spravíme niečo dobré, tak si odmenu jednoducho zaslúžime. Veď ak nás trestajú za zlé, tak prečo by dobré malo byť samozrejmosťou? Isto, odmena je potrebná. Pri pomyslení na ňu čerpáme silu z tých najtajnejších rezerv. Takže v žiadnom prípade ju nebudeme rušiť. No určite ňou nesmie byť jedlo!

Cesta k štíhlosti: Miesto „zaslúženej“ čokolády si začnite robiť radosť inak. Výletom cez víkend, alebo si jednoducho za každý zhodený kilogram vhodíte euro do prasiatka. A keď dosiahnete vytúžené rozmery, vytrasiete prasiatko a kúpite si o číslo menšie nohavice.

  1. Jedzme, neochutnávajme

Ochutnávanie – znie to tak nevinne, a pritom dokáže narobiť riadnu galibu. Žiadne nenápadné ujedanie z partnerovho taniera ešte k štíhlej línii nikoho nepriviedlo. Pokiaľ si na tanier riadne nenaložíte, nemôžete mať predstavu, koľko ste v skutočnosti pojedli. Skryté kalórie vám tak nenápadne unikajú medzi prstami.

Cesta k štíhlosti: Je veľmi dôležité, aby ste jedli iba „vedome“. Takže si pekne naložte jedlo na tanier, aby ste presne vedeli, koľko kalórií ste zjedli.  No a partnerove ponuky, či si od neho ešte „nezobnete“, budete s úsmevom odmietať.

  1. Šalátová istota

Nie je to vždy celkom tak. Šalátové bary sú síce veľmi dobrou diétnou alternatívou, ale nemusia nám ušetriť až toľko kalórií. Aj pri zelenine platí, že nie je šalát ako šalát. Ak si na tanier naložíte zeleninu v olejovom náleve a ešte si ho dochutíte dresingom, tak ste si rovno mohli dať kuracie stehno s ryžou. Po ňom by ste aspoň neboli tak rýchlo zase hladná.

Cesta k štíhlosti: Najlepšie je si šalát pripravovať doma. Nakrájanú zeleninu stačí poliať lyžicou olivového oleja a dochutiť bylinkami. Tak budete mať istotu, že sa vám na tanier neprepašovali skryté kalórie. Vyhovárať sa na čas v tomto prípade neprichádza do úvahy – zeleninu máte nakrájanú za pár minút.

 

  1. Ak vôňa, tak parfumu

Áno, keď diétujeme, tak sa zákon schválnosti postará o to, aby nám voňal aj tekvicový prívarok. Za normálnych okolností by sme nad ním ohŕňali nosom, no zakázané ovocie chutí najlepšie. Takže prejsť okolo pizzerie a nedopriať si aspoň jediný obložený trojuholníček je naozaj na zlatú medailu.

Cesta k štíhlosti: Odožeňte chuť na zakázané jedlo silou myšlienky. Nemusíte si hneď predstaviť, ako vás šéf karhá, až strácate chuť na jedlo. Napríklad si vsugerujte, že ste vyhrali v lote a musíte vymyslieť, na čo toľko peňazí použiť.

 

  1. Pokojná s vitamínom B

To, že stres zrýchľuje metabolizmus, už vedci potvrdili. A čo takto ho využiť a schudnúť vďaka nemu o niečo rýchlejšie? Je to naozaj iba vec zvyku. Pamätáte si z hodín prírodopisu na Pavlovov reflex? Ak sa naučíte, že po psychickom vypätí príde sladká odmena, tak ju vaše telo bude vyžadovať. Minutú energiu však môžete doplniť aj inak. Tak, aby ste spálené kalórie nezískali späť hneď dvojnásobne.

Cesta k štíhlosti: Zvyknite si po strese dopriať celozrnný toast s nízkotučným syrom. Dodá vám viac energie ako čokoláda a navyše obsahuje vitamín B, ten vám upokojí ponamáhané nervy.

  1. Presný zoznam

Máte pocit, že jete omnoho menej ako vaše kamarátky či kolegyne, a napriek tomu z vás nejde dole ani len deko? Hoci sa trápite hladom, vaša obeť vychádza nazmar? Kde by len ten pes mohol byť zakopaný? Žeby vaše telo skutočne aj oné prebytočné kilogramy potrebovalo, a preto vás nechcú opustiť?

Cesta k štíhlosti: Skúste si týždeň zapisovať, čo ste jedli. Ale úplne všetko! Možno odhalíte, že síce oželiete večeru, ale po obede si nedokážete odpustiť kávu so šľahačkou, ktorá vás vyjde na kalórie omnoho „drahšie“.

  1. Šálka čaju pre celé telo

Ak nepatríte k tým šťastlivcom, ktorým sa od nervozity stiahne žalúdok a nedostanú do seba ani zrnko ryže, máte cestu k štíhlej línii o niečo ťažšiu. No nie nemožnú. To, že vás jedlo upokojí, je opäť iba zvyk. A ten je železnou košeľou. Stačí si ju len vyzliecť a prebytočné kilá sa poberú za ňou.

Cesta k štíhlosti: Ak si naozaj potrebujete iba naplniť žalúdok, tak to aspoň nerobte za každú cenu jedlom. Vyskúšajte šálku teplého čaju. Je jedno, či ovocného alebo bylinkového. Tajomstvo úspechu je v tom, že teplo vám upokojí nielen žalúdok, ale i nervy.

  1. Teplý tanier zeleniny

Tiež patríte k tým, čo zeleninu vnímajú iba ako ozdobu na tanieri? Ako niečo farebné, čo má potešiť oko, prípadne ladiť s novým prestieraním? Zelenina však môže byť rovnako chutným a sýtym hlavným chodom ako mäso či zemiaky. Len ju treba vedieť pripraviť. Zelenina nie sú iba šaláty, ale aj vývary či dusená alebo grilovaná zmes.

Cesta k štíhlosti: Skúste si pripraviť mrazenú zeleninovú zmes z obchodu tak, že ju opražíte na panvici s pár kvapkami olivového oleja. Dochuťte ju bylinkami alebo strúhaným syrom. Po takomto menu určite od stola nevstanete hladná.

  1. Odtajnime diétu

Hanbíte sa pred kolegyňami priznať, že držíte diétu? Možno práve to, že svoje okolie zasvätíte do svojho cieľa – do mesiaca zapnúť obľúbené šaty, vám pomôže lepšie odolať nástrahám. Podpora okolia dokáže zázraky. Ak aj dostanete chuť na sladkosti, kolegyne vás môžu ustrážiť a jednoducho vám ich v slabej chvíľke nedovolia zjesť.

Cesta k štíhlosti: Nebojte sa odmietnuť kolegyňu s kúskom torty. Ak jej vysvetlíte, že držíte diétu, tak sa určite neurazí. Práve naopak, ak jej na vás záleží, tak nabudúce ponúkne sladkosťami zvyšok firmy tak, aby vás to priveľmi nedráždilo.

 

  1. Pitný režim nadovšetko

Väčšina diét garantuje úspech, ak jete menej. Ak si však dáte len polovičnú porciu, ako ste boli zvyknutá, začne vás pocit hladu prenasledovať skôr, ako stihnete po sebe odpratať riady. Aj váš žalúdok potrebuje čas na to, aby si zvykol, že bude dostávať menej, mali by ste mu ho preto dopriať. Náhle zmeny sa prijímajú ťažšie ako tie postupné. Tie si často ani neuvedomíme.

Cesta k štíhlosti: Prejdite roztiahnutému žalúdku cez rozum zeleninou alebo vodou. Porcie zmenšujte postupne a chýbajúce jedlo nahrádzajte šalátmi. Nezabudnite sa po každom jedle poriadne napiť. Dosiahnete tým stav, že sa do vás už naozaj nič nezmestí. Ani len maličký zákusok!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.