Podľa Petra J. D´Adama je to práve krv, ktorá je kľúčom k zdraviu a štíhlej línii. Ona totiž určuje, aké stravovanie, ba i cvičenie je pre nás najlepšie.

Krvná skupina 0 je najstaršia a mali ju naši predkovia. Lovili zver ako jedinú obživu a sem-tam si k ulovenému mäsu nazbierali nejaké chutné bobule, teda ovocie.

Vývoj skupiny A súvisel so zmenou klimatických podmienok a najmä s tým, že našim predkom postupne „došla korisť na lovenie“. Z núdze hľadať si novú potravu sa stala postupne cnosť – poľnohospodárstvo. Začalo sa s pestovaním zeleniny, zemiakov a iných plodov.

Béčko vzniklo, keď nastalo sťahovanie z poľnohospodárskych nížin do hornatejších oblastí s chladnejším podnebím. Aj tam sa našli ďalšie možnosti, ako si obohatiť jedálny lístok.

Najmladšia krvná skupina AB sa objavila len niečo pred vyše 1 000 rokmi a súvisela s modernizáciou doby – priniesla ľuďom na tanier nové pochúťky.

 

Kilá „navyše“ sme objavili až my

Fakt je, že naši predkovia nadváhu vôbec nepoznali. Ich spôsob života bol založený na tom, že jedli toľko, koľko potrebovali. A keďže k tomu mali dostatok pohybu, netrápila ich ani celulitída. Miesto áut používali nohy či kone. A hoci sa na nich viezli, používali svaly, aby sa v sedle či na chrbte udržali. Takže im nemal kedy narásť zadok, na ktorý by mohli pri večernom filme nad miskou čipsov nadávať. Miesto sledovania televízie si chodili zatancovať a venovali sa ručným prácam. Preto ak aj niečo zjedli, lahodná maškrta jednoducho nedostala šancu, aby sa zabývala na ich páse ako „pneumatika“. Nadváha či až obezita sa objavili až ako daň za autá, ovládače na televízory a podobné vymoženosti. Síce sme si nimi podstatne uľahčili život, no všetko má svoje za aj proti.

 

Typ 0: Nulky – zeleninové „mäsopapačky“

Ak máte krvnú skupinu 0, budete sa pri zhadzovaní nadbytočných kilogramov musieť zamerať na bielkoviny. Práve tie vám reštartujú spomalený metabolizmus. Pozor si musíte dať na obilniny – najmä na pšenicu, ale aj na strukoviny – hrach, šošovicu a fazuľu. Tie, naopak, tok látkovej premeny upchávajú. Neprebieha tak, ako by mal, a vy začínate priberať.  Vaše diétne menu by sa malo skladať z chudého mäska a zo zeleniny. Dobre spravíte, ak si chutné menu prisolíte jódovou soľou. Len sa nedajte zlákať slaninkou či inými údeninami. To už nie sú bielkoviny, ktoré by vám pomohli k štíhlej línii.

Menu pre „nulkárky“ na štíhlu líniu: morské ryby a riasy, červené mäso, pečeň, kel, špenát, brokolica

Nápoj: sóda

Mäso: hovädzie, teľacie a divina, ale aj hydina

Prílohy: ryža, celozrnné cestoviny, zemiaky

Zelenina: červená paprika, tekvica, pór, kaleráb, reďkovky, špenát

Ovocie: figy, slivky, hrozno, jablká, višne, ananás

Pozor na: pšenicu, kukuricu, fazuľu, šošovicu, kapustu, karfiol

Cvičenie: najlepšie sú dynamické športy, ako je beh či aerobik. Ak sú na vás príliš rýchle, vyskúšajte rýchlu chôdzu. Úspech sa dostaví, keď si na cvičenie nájdete čas aspoň 3 razy do týždňa.

 

Typ A: Áčka – zdravé vegetariánky

Ak patríte k ľuďom s krvnou skupinou A, tak ste presným opakom nulky. Mäso vo vás zadržiava vodu a spomaľuje metabolizmus. Miesto dodávok potrebnej energie vás iba obaľuje prebytočnými kilami. Podľa prieskumov doktora Petra J. D´Adama to súvisí s tým, že na rozdiel od nulkárov máte menej žalúdočnej kyseliny a tá sa s mäsom nevie tak dobre popasovať. Preto vám najlepšie robí zelenina a bielkoviny rastlinného pôvodu. Vaše ideálne menu na štíhlu líniu teda bude pozostávať z tofu či zo sójových rezňov a z bohatej zeleninovej prílohy.

Menu pre „áčkarky“ na štíhlu líniu: sója, zelenina, ananás

Nápoj: zelený čaj

Mäso: kuracina, moriak

Prílohy: cestoviny, ryža

Zelenina: brokolica, cibuľa, mrkva, karfiol, chren, tekvica, kaleráb, pór, špenát

Ovocie: marhule, čerešne, brusnice, slivky, hrozno, citróny

Pozor na: mäso, mliečne výrobky, fazuľu a pšenicu

Cvičenie: postačuje pokojnejší druh pohybu, ako je plávanie či strečing. V praxi sa teda cez týždeň večer pri sledovaní televízie skúste donútiť na krátke posilňovacie cvičenie. Ako záťaž vám bude stačiť vlastná váha.

 

Typ AB: Ábečka – moderné fajnšmekerky

AB je najmladšou krvnou skupinou. Vznikla kombináciou A a B, a tak aj spája všetky ich stravovacie zásady. Môže sa vám stať, že ste geneticky naprogramované jesť mäso ako ľudia s B skupinou, a pritom naň nemáte dosť žalúdočnej kyseliny ako ľudia s A skupinou. Takže sa musíte mať na pozore. Kilá navyše u vás môžu mať na svedomí aj mäso, aj obilniny. Najlepšie je odsledovať si, čo vám robí dobre a čo nie.Ak si však na tanier naložíte zemiaky so syrom a kopu zeleniny, určite nepriberiete.

Menu pre „ábečkárky“ na štíhlu líniu: tofu, morské ryby, mliečne výrobky, listová zelenina, ananás

Nápoj: káva bez kofeínu

Mäso: králik, moriak, jahňacina a baranina

Prílohy: ryža, cestoviny, zemiaky

Zelenina: cvikla, brokolica, kel, uhorky, karfiol, baklažán

Ovocie: čerešne, čučoriedky, hrozno, ananás, slivky, kivi, egreše

Pozor na: červené mäso, fazuľu, kukuricu, pohánku a pšenicu

Cvičenie: ráta sa i hranie golfu či tancovanie. Ak vám to nie je pochuti, vyskúšajte jogu. Len nie iba občas. Opäť platí, že cvičiť treba aspoň 2 razy do týždňa.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.