1. Pochutnávali si na nej faraóni

  Lahodný chladný sneh dochutený aromatickým medom alebo ovocnou šťavou vraj poznali už v starovekom Egypte aj Grécku. V starom svete boli údajne najlepšími producentmi zmrzliny Mongoli, ktorí vyrábali z kozieho, ťavieho aj jačieho mlieka sladené nápoje mrznúce v zime. Vraj prvé zmrzlinové recepty do Európy priviezol slávny moreplavec Marco Polo. Iné zdroje hovoria, že vznikla v Číne. Cesta prvej zmrzliny vraj viedla z Číny do arabských krajín a odtiaľ priamo do Talianska a do bohatších vrstiev celej Európy.

 

 1. Kedy sa vyrábala u nás

  U nás sa zmrzlina vo vyšších šľachtických kruhoch vraj vyrábala v 18. storočí, a to zo žĺtkov vyšľahaných s cukrom a so smotanou, pridávali sa do nej rôzne chuťové prísady, ako napríklad ovocie, vanilka, orechy. Pochúťkou pre širokú verejnosť sa stala až v dvadsiatom storočí. Hneď v roku 1903 bol patentovaný zmrzlinový kornútik, v roku 1921 sa vyrobila prvá zmrzlina na drievku a v roku 1936 už túto pochúťku vyrábal automatický rotačný stroj.

 

 1. Ako sa delia zmrzliny

  Dnes si už môžeme pochutnávať na zmrzlinách od výmyslu sveta, ale určite vám pomôže zorientovať sa v nich náš malý manuál.
  Ovocné sa vyrábajú z vody a najmenej 15 % ovocnej zložky a cukru. Dochucovanie sa získava pridaním rôznych ovocných pretlakov, čerstvého ovocia, kompótového ovocia.
  Mliečne by mali obsahovať najmenej 2,5 % mliečneho tuku, bez prítomnosti rastlinných tukov. Vyrábajú sa z vody, cukru, mlieka, žĺtkov, škrobu a chuťových prísad.
  Smotanové obsahujú 8 % mliečneho tuku a majú byť bez rastlinných tukov. Vyrábajú sa z mlieka, cukru, žĺtkov, 33 % smotany a chuťových prísad.

 2. Čo je pravá talianska zmrzlina

  Chuť pravej talianskej zmrzliny je neodolateľná preto, že neobsahuje vodu, rastlinné tuky ani umelé prísady, ale len smotanu a čerstvé ovocie. Očarí nás krásnou farbou, jedinečnou chuťou, no musíme sa pripraviť, že je aj najdrahšia.

 

 1. Ako delíme zmrzlinové špeciality

  Zmrzlinové poháre – základom je zmrzlina, ktorá sa kombinuje s ovocím, likérom oblátkami a nakoniec sa dozdobí šľahačkou a topingom.
  Tvarovaná zmrzlina – je špeciálnym druhom, patria sem zmrzlinové torty a zmrzlina tvarovaná v rôznych formách.
  Sorbety – sú mrazené nápoje, podávajú sa vo vysokých úzkych pohároch. Do dvoch tretín pohára sa naplní zmrzlina a zvyšok pohára sa plní vínom alebo likérom.

 

 1. Dňom zmrzliny je 21. jún.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.