1. Pochutnávali si na nej faraóni

  Lahodný chladný sneh dochutený aromatickým medom alebo ovocnou šťavou vraj poznali už v starovekom Egypte aj Grécku. V starom svete boli údajne najlepšími producentmi zmrzliny Mongoli, ktorí vyrábali z kozieho, ťavieho aj jačieho mlieka sladené nápoje mrznúce v zime. Vraj prvé zmrzlinové recepty do Európy priviezol slávny moreplavec Marco Polo. Iné zdroje hovoria, že vznikla v Číne. Cesta prvej zmrzliny vraj viedla z Číny do arabských krajín a odtiaľ priamo do Talianska a do bohatších vrstiev celej Európy.

 

 1. Kedy sa vyrábala u nás

  U nás sa zmrzlina vo vyšších šľachtických kruhoch vraj vyrábala v 18. storočí, a to zo žĺtkov vyšľahaných s cukrom a so smotanou, pridávali sa do nej rôzne chuťové prísady, ako napríklad ovocie, vanilka, orechy. Pochúťkou pre širokú verejnosť sa stala až v dvadsiatom storočí. Hneď v roku 1903 bol patentovaný zmrzlinový kornútik, v roku 1921 sa vyrobila prvá zmrzlina na drievku a v roku 1936 už túto pochúťku vyrábal automatický rotačný stroj.

 

 1. Ako sa delia zmrzliny

  Dnes si už môžeme pochutnávať na zmrzlinách od výmyslu sveta, ale určite vám pomôže zorientovať sa v nich náš malý manuál.
  Ovocné sa vyrábajú z vody a najmenej 15 % ovocnej zložky a cukru. Dochucovanie sa získava pridaním rôznych ovocných pretlakov, čerstvého ovocia, kompótového ovocia.
  Mliečne by mali obsahovať najmenej 2,5 % mliečneho tuku, bez prítomnosti rastlinných tukov. Vyrábajú sa z vody, cukru, mlieka, žĺtkov, škrobu a chuťových prísad.
  Smotanové obsahujú 8 % mliečneho tuku a majú byť bez rastlinných tukov. Vyrábajú sa z mlieka, cukru, žĺtkov, 33 % smotany a chuťových prísad.

 2. Čo je pravá talianska zmrzlina

  Chuť pravej talianskej zmrzliny je neodolateľná preto, že neobsahuje vodu, rastlinné tuky ani umelé prísady, ale len smotanu a čerstvé ovocie. Očarí nás krásnou farbou, jedinečnou chuťou, no musíme sa pripraviť, že je aj najdrahšia.

 

 1. Ako delíme zmrzlinové špeciality

  Zmrzlinové poháre – základom je zmrzlina, ktorá sa kombinuje s ovocím, likérom oblátkami a nakoniec sa dozdobí šľahačkou a topingom.
  Tvarovaná zmrzlina – je špeciálnym druhom, patria sem zmrzlinové torty a zmrzlina tvarovaná v rôznych formách.
  Sorbety – sú mrazené nápoje, podávajú sa vo vysokých úzkych pohároch. Do dvoch tretín pohára sa naplní zmrzlina a zvyšok pohára sa plní vínom alebo likérom.

 

 1. Dňom zmrzliny je 21. jún.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.