Vedeli ste, že keď pocítite smäd, je už váš organizmus dehydrovaný? Mozog totiž neustále sleduje koncentráciu vody v krvnom obehu, a keď klesne o 1 – 2 %, začnete cítiť smäd. Preto by sme mali tekutiny dopĺňať preventívne, a to obzvlášť starší ľudia, ale aj deti, ktorých organizmus nedokáže okamžite signalizovať nedostatok vody. Zvyknite si na rituál – začnite deň pohárom vody a počas dňa popíjajte v pravidelných intervaloch ešte skôr, než sa dostaví pocit smädu. Ak sa staráte o staršieho príslušníka rodiny, dohliadnite, či každý deň vypije 2 litre tekutín (u mužov) a u žien 1,6 litra. Prihliadajte aj na vek, fyzickú aktivitu alebo telesnú váhu – iné pravidlo hovorí o 4 dcl tekutín na 10 kg váhy, pričom dve tretiny treba vypiť dopoludnia. Dodržiavanie pitného režimu pomáha predchádzať bolestiam hlavy, únave či poklesu fyzickej a duševnej výkonnosti, ale zároveň prospieva radu telesných funkcií od vnútorných orgánov až po pokožku.

Naučte sa dopĺňať tekutiny pravidelne

Posvieťte si však aj na to, čo pijete. Najmä seniori obľubujú výrazné chute, preto siahajú po sladených nápojoch. Tie nezriedka obsahujú rôzne chemické prísady a veľké množstvo cukru, a tak ich kvôli vysokému energetickému obsahu spracúvame ako jedlo. Preto sa sladké nápoje nedostanú k bunkám, ktoré potrebu vody vyvolali, a pocit smädu sa, naopak, zhorší. Nehovoriac o zvýšenom príjme takzvaných prázdnych kalórií. Základom pitného režimu by preto mala byť čistá voda, nesladené čaje, a ak chcete, aby vám i vašim starkým pitný režim chutil, siahnite po nápojoch bez sladidiel a farbív, ktoré sú ochutené iba prírodnou arómou.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.