Keď pokožke chýba voda, vysúša sa. To znamená, že oveľa rýchlejšie starne, ľahšie sa na nej tvoria vrásky, no zároveň nemôže dobre plniť svoju funkciu „kožnej bariéry“ a organizmus je viac ohrozený negatívnymi látkami z prostredia, ktoré sa môžu cez kožu dostať dnu.

 

Genetika, choroby a vek

Môžete mať aj genetický sklon k suchej pokožke a vtedy ju len treba intenzívne hydratovať. Problémom môžu byť ochorenia kože ako atopický ekzém či psoriáza, pri ktorých je pokožka výrazne suchá a tu naozaj treba dbať na to, aby ste ju neustále premasťovali a to aj vtedy, keď je ochorenie v útlme a suchosť kože až tak veľmi necítite. To isté pletí pri ochoreniach, ktoré nie sú primárne kožné, ale majú vplyv na vysúšanie kože – napríklad cukrovka.

Okrem niektorých ochorení za našu suchú pokožku môžu aj lieky, ktoré na ne užívame. A to najmä tie, ktoré prispievajú k odvodňovaniu. Istú časť „viny“ má aj náš vek. Čím sme starší, tým horšia je funkcia mazových a potných žliaz, z pokožky sa stráca voda aj lipidy.

Kúrenie a voda

Za suchú kožu však najčastejšie môžu vnútorné a vonkajšie príčiny. Z tých vnútorných je to fakt, že zabúdame piť a preto je naša pokožka dehydrovaná. Okrem toho jeme málo dôležitých vitamínov a minerálnych látok, ktoré tiež prispievajú k vysúšaniu kože. Zvlášť treba dbať na prísun vitamínov C, E aj A. Vitamíny (a našu pleť) likviduje fajčenie.

Z vonkajších faktorov treba dať pozor na počasie. V lete kožu najviac vysúša intenzívne slnečné žiarenie, v zime je to, naopak, chladný a suchý vzduch. Veľmi zle na pokožku pôsobí suchý vzduch v prekúrených miestnostiach. Ak máte pocit suchého vzduchu pri klimatizácii v práci a neviete to nijako zmeniť, noste so sebou rozprašovač s minerálnou vodou a pravidelne ním pleť striekajte. Kvalitný krém je však vždy základ.

 

Správna starostlivosť

K suchej pleti niekedy prispievame aj svojou nesprávnou starostlivosťou. Vyhnúť sa treba najmä horúcej vode pri umývaní pokožky a používaniu prípravkov s alkoholom, parfumom či ďalšími zložkami, ktoré pleť nadmerne vysúšajú. Pri umývaní a čistení pleti používajte prostriedky, ktoré sú šetrné k lipidovej vrstve pleti a zabezpečia jej hydratáciu. To isté platí aj pre krémy. Ideálne je, ak obsahujú ureu a kyselinu mliečnu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.