Zbytočne budete pred odchodom z domu venovať kopu času mejkapu či účesu, ak váš dokonalý výzor pokazia zhrubnuté päty vykúkajúce zo sandálov. Chodidlám treba venovať rovnakú starostlivosť ako všetkým ostatným častiam tela. Práve na ne však zabúdame najčastejšie. A keď sa už predsa len rozhodneme postarať sa o ne, urobíme to tak, že skôr si poškodíme ako pomôžeme. Aj starostlivosť o chodidlá má totiž svoje pravidlá.

Krém na každý deň

Pozrite sa na svoju poličku v kúpeľni – je tam krém na tvár, krém na očné partie, krém na telo aj na ruky. A čo chodidlá? Ten svoj krém nemajú. Občas ich pretriete telovým mliekom a sem-tam sa im možno ujde krém, ktorý na tvári spôsoboval problémy. Chyba! Tak ako tvár, aj chodidlá by sme si mali krémovať každučký deň, ideálne večer pred spaním, krémom určeným špeciálne na túto časť tela. Krém na chodidlá by mal pokožku hydratovať a zmäkčovať.

Najskôr ošetrenie, potom kúpeľ

Ak ste si zvykli pred ošetrením chodidiel dopriať horúci kúpeľ, aby pokožka zmäkla, a potom ju odušu obrusujete rôznymi pomôckami, výsledkom môžu byť boľavé praskliny, poranenia a dokonca aj to, že zhrubnutá koža sa vytvára ešte rýchlejšie. Správna domáca pedikúra sa robí nasucho. Jemným brúsnym kameňom ošetrite pokožku, až potom doprajte nohám relaxačný kúpeľ. Na záver ich poriadne natrite krémom na zmäkčenie pokožky, ktorý jej dodá potrebnú vlhkosť, výživu a pritom prenikne aj do hlbších vrstiev.

Jemná masáž

Aspoň raz za týždeň doprajte svojim chodidlám masáž. Vymasírujte plôšku nôh, jednotlivé prsty aj klenbu a oblasť členkov. Poriadne si vymasírujte najmä tú časť chodidiel, kde sa pri chodení vyvíja najväčší tlak. Budete prekvapené, že to má blahodarný vplyv nielen na nohy, ale aj na psychiku.

Kurie oká

Sú nielen neestetické, ale aj bolestivé. Keď spozorujete, že sa vám tvoria na nohách, treba zasiahnuť čo najskôr. Môžete vyskúšať produkty z lekárne – náplasti, krémy, špeciálne roztoky. Môžete však zveriť svoje nohy aj do rúk skúsenej pedikérky, ktorá by si s týmto problémom mala poradiť. Ak sú už kurie oká veľmi hlboké, odporúča sa dať si ich odstrániť laserom. Bolesť je minimálna, trvá len chvíľu a hneď po zákroku bez problémov odkráčate po vlastných. Akurát treba zásah laserom neraz opakovať viac ráz.

Krásne nechty

Sú vašou vizitkou nielen na rukách, ale aj na nohách. Základom je správne strihanie. Nechty na nohách striháme rovno, nikdy nie do oblúčika. Inak môže začať necht zarastať, čo sa prejaví bolestivým začervenaním. V najhoršom prípade z toho vzniká veľký zápal, ktorý treba ošetriť chirurgicky a prípadne aj strhnúť necht. Problémy so zarastaním nechtov majú najmä cukrovkári, tí by mali zveriť starostlivosť o nechty na nohách skúsenej pedikérke. Keď si nechty na nohách lakujete, nikdy nezabúdajte na podkladový lak. Ak totiž nanášate na ne rovno farebný, môžu získať nepeknú zažltnutú farbu. Pozor, zmena farebnosti nechtov môže signalizovať aj plesňové ochorenie, ktoré patrí do rúk kožného lekára. Je mimoriadne infekčné, preto ak vás trápi, používajte vždy vlastný uterák, aby ste nenakazili aj ostatných členov rodiny, a nechodievajte doma bosé, ale len v papučiach.

Pre krásne nôžky

  • Nikdy sa stvrdnutej kože na pätách nezbavujte žiletkou či iným ostrým predmetom. Mohli by ste sa poraniť a navyše by ste docielili presný opak toho, čo chcete – tvorila by sa ešte rýchlejšie.
  • Ak si holíte nohy žiletkami, nikdy nepoužívajte jednorazové žiletky viac ráz. Inak môžete podráždiť pokožku a výsledkom sú nepekné začervenané svrbivé pupáčiky.
  • Nohám môže najviac ublížiť nevhodná obuv. Spôsobuje otlaky, plesne, kurie oká. Nenoste príliš úzke, ani príliš vysoké topánky. Keď si ich z času na čas obujete, doprajte potom svojim nohám výnimočnú starostlivosť.
  • Ak máte ploché nohy, zájdite k ortopédovi, aby vám predpísal vložky do topánok na mieru, ktoré túto chybu skorigujú tak, aby vás nohy neboleli.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.