Malí a nenápadní zabijaci z našich lúk

Kliešte nás ohrozujú nejedným závažným ochorením, ktoré môžu mať pri ignorovaní príznakov fatálne následky a veľmi zlý dopad na zdravie. Najčastejšími ochoreniami, ktoré kliešte prenášajú, sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída (infekčný zápal mozgu). Nákaza sa môže prejaviť až po čase a navyše, červené sfarbenie pokožky sa nemusí objaviť u všetkých pacientov, ktorých kliešť nakazí. Príznaky ochorenia sú veľmi podobné chrípke – bolesť hlavy, horúčka a únava. Pri kliešťovej encefalitíde je to bolesť hlavy a svalov, ža­lúdočná nevoľnosť, horúčka a únava. Neváhajte a ­ihneď navštívte lekára, ktorý vám včasným začatím správnej terapie dokáže pomôcť. Pri neliečení môže dôjsť k poškodeniu zdravia, často aj nenávratnému, a ochorenie prechádza do chronickej ­formy.

 

V strehu buďte radšej po celý rok

Kliešte vedia znepríjemniť život nielen ľuďom, ale aj zvieratám. Psy ohrozujú najmä chorobami ako babezióza, lymská borelióza a ehrlichióza, ktoré spôsobujú poškodenie vnútorných orgánov, a veľa neliečených prípadov sa končí smrťou. Nepríjemné sú i iné parazity, ako napríklad blchy, ktoré sú navyše prenášačom pásomnice psej. Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú obľúbenou delikatesou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica dostane vtedy, ak takto nakazenú dospelú blchu pes prehltne. Chrániť sa môžeme hneď niekoľkými spôsobmi. Problémom však je, že ľudia na ochranu domácich miláčikov minú peniaze len jednorazovo a po vypršaní doby účinku antiparazitík sa viac o prevenciu nestarajú. To je však veľká chyba, pretože kliešte a blchy sú aktívne celoročne. Ochranné preparáty sú navyše finančne menej nákladné v porovnaní s liečbou, ktorú by psík v prípade infikovania musel podstúpiť.

NA TOTO NEZABUDNITE:

  • pravidelné odčervovanie (dospelé mačky a psy 4-krát ročne)
  • odblšovanie
  • bezpečná likvidácia výkalov
  • čistenie miest, kde sa zviera pohybovalo (koberce, pohovka, parkety, auto, pelech)
  • domáce zvieratá nebozkávajte
  • nasadenie antiparazitík v podobe obojkov alebo vo forme spot-on (pipety)
  • umývanie obuvi od hliny
  • pravidelné prehliadanie zvieraťa (kontrolujte uši, nos, chvost, labky)

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.