Ako pomôcť dieťaťu

Dôležité je ukázať empatiu – dokonca aj keď sa cítite frustrovaní, pretože vaše dieťa opakovane kričí alebo uteká z postele každú noc. Na to, ako pomôcť dieťaťu prekonať strach zo strašidiel číhajúcich pod posteľou (alebo v skrini), vám možno poslúžia nasledujúce rady.

Vcíťte sa do pocitov vášho dieťaťa

Namiesto toho, aby ste povedali: „Neboj sa,“ hovorte: „Viem, že sa teraz naozaj bojíš.“ To mu vysiela správu, ktorá hovorí, že je v poriadku cítiť strach. Neobviňujte svoje dieťa z toho, že je príliš bojazlivé, ale snažte sa vcítiť do jeho pocitov.

Zapojte detských hrdinov

Navrhnite dieťaťu, aby používalo bábiky, plyšové zvieratá alebo iné hračky, ktoré sa stanú cez noc hrdinami. Skrátka niekoho, kto im ukáže, ako sa vysporiadať so strachom zo strašidiel pod posteľou. Môže zobrazovať odvážneho chlapca, ktorý straší príšery, alebo dievča, ktoré strašidlo začaruje. Takáto hra, navyše, môže pomôcť vášmu dieťaťu rozvíjať kreativitu.

Podporujte umelecké diela

Nechajte svoje dieťa kresliť obrázky strašidiel alebo maľovať obraz o tom, ako sa cíti, keď sa chystá do postele. Hovoriť o tom môže pomôcť cítiť sa bezpečnejšie.

Pozrite sa pod posteľ

Pred zhasnutím svetiel sa spýtajte svojho dieťaťa, či sa chce pozrieť pod posteľ. Použite baterku a rozhliadnite sa pod ňou – ak to chce. To mu môže pomôcť čeliť jeho strachom.

Hrajte sa spolu potme

Ak sa vaše dieťa bojí tmy, robte niečo zábavné. Môže mu to pomôcť uvedomiť si, že tma nie je taká desivá. Prečítajte si spoločne knihy pred spaním len s baterkou alebo mu vyrozprávajte príbeh potme predtým, než zaspí.

Všímajte si, čo sleduje dieťa pred spaním

Obmedzte prístup svojho dieťaťa k médiám, ktoré zahŕňajú násilie alebo čokoľvek, čo môže byť desivé. Dávajte pozor najmä na to, čo vaše dieťa pozerá tesne pred spaním. Rozhodne nečítajte príbehy, v ktorých sa spomínajú príšery alebo desivé zvieratá skôr, než ide spať.

Vytvorte upokojujúcu večernú rutinu 

Kúpanie sa, čítanie detských kníh či šantenie s rodičmi pred spaním sú len niektoré z vecí, ktoré by ste mohli začleniť do večernej rutiny. Upokojujúci program môže pomôcť vášmu dieťaťu zaspať rýchlejšie, čo znamená menej času na starosti so strašidlami pod posteľou.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi