Na tvári máme okolo dvadsaťtisíc pórov. Vďaka nim pokožka vylučuje nečistoty, ale aj dýcha, vstrebáva vodu a živiny zvonka, vrátane výživných látok z krémov. Keď sa póry upchajú mazom alebo odumretými kožnými bunkami, môže vzniknúť problém v podobe zapálenej vyrážky.

Póry sa vedia rozšíriť aj zúžiť – to vidíme, keď sa naparujeme (vtedy sa rozširujú) alebo si umyjeme tvár studenou vodou (vtedy sa zužujú). Prirodzene sa póry rozširujú vekom, ale napríklad aj vplyvom slnečného žiarenia. Ultrafialové lúče sú pre pokožku doslova nepriateľom, pretože oslabujú kolagén, ktorý udržiava póry pevné a pokožku pružnú. Znížená elasticita pleti je jednou z hlavných príčin rozšírených pórov, ktoré sa nám potom zdajú byť oveľa väčšie, než boli v mladosti. Taktiež znížená hladina estrogénov v čase menopauzy prispieva k zväčšeniu pórov.

 

ČISTIŤ, ALE NIE ČASTO

Je pravda, že keď sú póry zanesené nečistotami, zdajú sa byť väčšie. Ak si ale myslíte, že si póry zmenšíte častým čistením tváre, tak pozor na to. Takto sa ľahko pripravíte o vrchnú vrstvu prirodzeného mazu pokožky (tzv. ochranný film), čo spôsobuje, že mazové žľazy budú aktívnejšie a tým sa môžu póry viac zanášať. Tvár čistite maximálne dvakrát denne, pričom dôležité je najmä večerné čistenie. Používajte prípravky šetrné k pokožke, vyhnite sa tým s obsahom alkoholu. Zbytočne pleť vysúšajú, čo ale opäť spôsobuje, že sa aktivujú mazové žľazy a produkujú viac mazu.

CHCE TO KOLAGÉN

Ak chcete, aby vaše  póry vyzerali menšie, najlepšie je používať anti-age kozmetiku, ktorá podporuje tvorbu kolagénu v pleti. Taktiež je dobré používať kvalitný píling, ktorý zbaví pokožku odumretých buniek, takže sa nebudú hromadiť v póroch a upchávať ich.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.