Depresia začína byť z roka na rok čoraz častejšou príčinou práceneschopnosti. Jej prvým signálom býva práve anhedónia. Je to vlastne neschopnosť prežívať radosť, čo sa považuje za prvý a súčasne posledný príznak depresie, keď tie ďalšie už vymiznú. Povedané jednoducho, nič vás neteší, ani to, čo vám doteraz prinášalo radosť. Lekári dnes dokážu toto ochorenie účinne liečiť, ibaže pacientom často chýba podpora okolia, ktoré by ich povzbudilo, aby vyhľadali pomoc a nebáli sa hovoriť o svojom stave. Depresia je však choroba a často vypukne bez zjavnej, náhlej príčiny. Jej dôvod sa často nedá zistiť. Nie je však dobré nechať to tak. Treba to riešiť!

Záchranné desatoro

  1. Ak zbadáte príznaky depresie, okamžite navštívte lekára. Bez liečby sa váš stav môže vážne zhoršiť, a čím skôr s ňou začnete, tým skôr vám bude lepšie.
  2. Nepretvarujte sa, dajte okoliu najavo, čo sa s vami deje. Depresia nie je hanbou ani zlyhaním.
  3. Ak myslíte na samovraždu alebo ste sa o ňu pokúsili, musíte to povedať lekárovi.
  4. Ak vládzete, rozprávajte sa o tom, čo vás trápi, s priateľmi. Pomáha to znižovať úzkosť z toho, čo sa s vami deje.
  5. Nenúťte sa do činností, ktoré nezvládate a zhoršujú váš stav. Je normálne, že kým sa vám polepší, nebude sa vám chcieť vstať z postele, jesť, česať sa či pracovať. O pár týždňov vám bude lepšie, tieto príznaky miznú medzi prvými. Dovtedy poproste o pomoc v domácnosti niekoho, kto vám rád pomôže.
  6. Počas depresie nerobte žiadne vážne rozhodnutia. Vaše nazeranie na svet je ovplyvnené chorobou, po uzdravení sa váš pohľad na problémy zmení.
  7. Nepite alkohol a neberte drogy. Depresia sa prehĺbi.
  8. Pri prvých náznakoch zlepšenia sa nevrhajte späť do práce a k povinnostiam. Psychika je ešte krehká. Striedajte prácu s odpočinkom, dobre jedzte a pravidelne spite.
  9. Nevysadzujte si svojvoľne antidepresíva, hoci vám je „už lepšie“, depresia sa môže v krátkom čase vrátiť.
  10. Keď sa už cítite aspoň trochu dobre, snažte sa chodiť na prechádzky, cvičiť či stretávať sa s priateľmi. Robte pre seba veci, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie a znovu získať istotu v kontaktoch s okolím.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.