Skúsený odborník ale vie, že takéto ťažkosti môžu byť aj neskoršou reakciou na uhryznutie kliešťom. Preto sa lekár pýta, či pacient neprišiel v posledných mesiacoch do styku s kliešťom. Baktérie boreliózy sa totiž u kliešťov vyskytuje.

Ku kliešťovi často prídeme tak, že nám ho prinesú domov naši chlpatí priatelia. Keď psíkom alebo mačičkám kliešte vyťahujeme, mali by sme mať rukavice. V niektorých prípadoch sa totiž môžeme nakaziť, aj keď sa kliešť priamo nezahryzne do našej kože. Samozrejme, na prechádzky by sme mali nosiť poriadne topánky a dlhé nohavice ‒ kliešte žijú v tráve, nepadajú zo stromov, ako sa ešte stále traduje. A po prechádzke by sme sa mali prezrieť. Platí to aj pre prímestské lesy, a dokonca pre prechádzky v tráve v parku.

Typickým prejavom lymskej boreliózy je škvrna okolo miesta, kde sa kliešť zahryzol, ktorá sa objaví po niekoľkých dňoch, je mierne začervenaná a nie je príliš veľká. Neskôr sa pridajú bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, nervozita, brnenie v rukách, nohách a bolesť pri predklone hlavy, rôzne poruchy hybnosti končatín a pod. Niektorí odborníci udávajú, že aj tzv. obrna lícneho nervu môže byť vyvolaná kliešťom. Môže sa objaviť intenzívna bolesť v chrbte medzi lopatkami. Dokonca aj častejšie búšenie srdca sa v neskoršom štádiu môže ukázať ako následok prisatia infikovaného kliešťa. Veľmi zanedbané prejavy môžu skončiť aj opuchmi kĺbov, ktoré údajne nemajú žiadnu príčinu. Liečba lymskej boreliózy je dlhodobá, je pri nej absolútne nevyhnutné užívať antibiotiká.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.