• Rozbité sklo, hrdzavé klince – takéto nástrahy ohrozujú vaše chodidlá skôr v civilizácii ako v prírode. Aby ste však minimalizovali podobné zranenia, treba dávať pozor najmä v členitom, kamenistom teréne. Súčasťou turistickej výbavy by v každom prípade mala byť minilekárnička s dezinfekčným prostriedkom, leukoplastom, obväzom.
  • Hrošia koža na chodidlách – chodením naboso koža na chodidlách spevnie, zhrubne, takže sa o ňu treba viac starať. Ošetrenie kvalitným krémom, ktorý nohám doprajete po túre, by malo byť samozrejmosťou.
    Čo sa týka odstraňovania zhrubnutých vrstiev pokožky na pätách, tu platí, že nič netreba preháňať. Čím viac ju budete drhnúť pemzou či nebodaj kovovým pilníkom, tým viac sa jej bude tvoriť. Rozhodne si pedikúru s odstraňovaním zhrubnutej kože nenaplánujte pred túrou, ďaleko by ste nezašli.
  • Topánky v batohu – aby ste neporanili chodidlá na exponovaných úsekoch, zoberte so sebou aj ľahkú obuv. Pred tým, ako si ju obujete, zotrite hlinu, piesok a iné nečistoty z pokožky vlhčenými utierkami, aby vás v topánkach neomínali.
  • Špina je zažraná – nie však natoľko, aby si s ňou po výlete neporadilo mydlo a kefka, takže ani tohto sa netreba báť.
  • Plesne a iná háveď – nachytáte ich skôr na verejných kúpaliskách ako v prírode. Okrem toho v uzavretých topánkach a v ponožkách sa chodidlá potia, a práve vlhko je ideálnym prostredím pre množenie plesní. Keď však chcete mať istotu, ako ochranu pred plesňami použite špeciálny sprej s antimykotickými účinkami.
  • Obuj sa, prechladneš – áno, chodiť po snehu a v mraze naboso nie je dobrý nápad, v lete však prechladnutie od nôh nehrozí. V bosovaní môžete pokračovať aj s príchodom jesenných dní, takýto spôsob postupného otužovania vaša imunita určite ocení.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.