Spájajú sa so začiatkami vzťahov, s roztrasenými kolenami a napätým očakávaním – na prvé bozky spomíname rady a zväčša s úsmevom na tvári. Ani tie, čo nasledujú, však nie sú o nič horšie, naopak! Táto základná súčasť nášho milostného života si určite zaslúži, aby sme jej venovali patričnú pozornosť. Dokážu nám toho naozaj veľa odhaliť.

 

Spojenie duší

U nás ho síce voláme francúzsky bozk, tento názov mu však nevymysleli príslušníci krajiny galského kohúta, ale Angličania. A to zrejme pre povesť milovníkov, ktorou sa môžu hrdiť práve Francúzi. V ich krajine sa však používajú iné označenia. Jedným z nich je aj nám známy jazýčkový bozk. Druhým a romantickejším pomenovaním bozkávania je bozk duší. Keď totiž prebehne správne, mal by naozaj dávať partnerom pocit, že sa ich duše spojili.

Na dĺžke záleží

Koľko podľa vás trvá priemerný bozk? My vám to povieme celkom presne – je to dvanásť sekúnd. Zdá sa vám to primálo? Nenechajte sa pomýliť! Ešte v osemdesiatych rokoch to bolo len päť a pol sekundy. Trend je teda jasný – bozkávanie nám prirástlo k srdcu a chceme ho predĺžiť, ako sa len dá. A hoci väčšina z nás zostane pri sekundách či minútach, sú zaľúbenci, ktorí sa s tým neuspokoja. Patria medzi nich Američania Matty Daley s Bobbym Canciellom, ktorí zvládli doteraz najdlhší bozk. A koľko trval? Neuveriteľných tridsaťtri hodín!

 

Bozk vie liečiť

Určite ste už počuli, že bozkávanie je zdraviu prospešné – ale možno netušíte, ako veľmi. Nielenže časté a dlhé bozkávanie znižuje stres a zvyšuje pocit spokojnosti, ale dokonca upravuje hladinu cholesterolu. A to nie je všetko! Vášnivé bozkávanie vás dokonca môže ochrániť pred zubárskou vŕtačkou. Sliny, ktoré pri ňom vznikajú, totiž pomáhajú zuby očistiť od nečistôt spôsobujúcich kaz. A bonus navyše, naozaj vášnivým bozkom spálite okolo 105 kJ za minútu!

Pre ženy intimita, pre mužov sex

Bozkávanie berú obe polovičky po svojom. Zatiaľ čo ženy ho vnímajú skôr ako prejav lásky, muži v ňom vidia šancu na sex. Túto teó­riu potvrdil nejeden prieskum. Podľa jedného z nich viac ako polovica opýtaných mužov považuje bozkávanie skôr za povinnosť. U žien boli výsledky úplne odlišné. Až šesťdesiat percent z nich má radšej bozky ako sex! Podľa bozku mnoho žien posudzuje aj posteľové kvality svojho možného partnera. Až 42,5 % žien verí, že ak sa muž vie dobre bozkávať, bude skvelý v spálni. Podľa jednej britskej štúdie by sa až deväť z desiatich žien nestretlo druhýkrát s chlapíkom, ktorý sa zle bozkáva!

 

Rizikový „akt“

Je to takmer neuveriteľné, ale bozkávanie máva i poriadne nepríjemné následky. Spomenúť môžeme napríklad istú Číňanku, ktorá dočasne stratila sluch na ľavom uchu po príliš vášnivom bozku. Partner jej svojím „elánom“ znížil tlak v ústach, čo zapríčinilo posunutie ušného bubienka. Nepríjemné, čo poviete? Našťastie, nešlo o trvalý stav. Sluch sa jej mal vrátiť približne do dvoch mesiacov.

 

Problémy vo vzťahu? Bozky ich prezradia!

Nejeden odborník na vzťahy vám povie, že ak sa manželia prestanú bozkávať, je pravdepodobné, že vo vzťahu začína čosi „haprovať“ – najmä ak kedysi vykonávali túto činnosť s radosťou a plným nasadením. Ako často sa so svojím partnerom bozkávate vy? A nemyslíme tým letmý bozk na pery, ale poriadne erotický francúzsky bozk. Niekoľkokrát za deň, za týždeň alebo za mesiac? Ak chcete do vzťahu vrátiť vášeň a intimitu, začnite sa bozkávať! Veď poriadny „francuzák“ nie je len znakom lásky, ale i skvelou sexuálnou predohrou.

 

Čím sa môžete nakaziť pri bozkávaní?

 

MONONUKLEÓZA

Väčšina tínedžerov sa infekčnou mononukleózou nakazila práve pri bozkoch. Vírusy, ktoré chorobu spôsobujú, sa vylučujú slinami. Zakázané bozky vás neprezradia ihneď, inkubačná lehota je totiž dva až sedem týždňov.

KÚTIKY

Odborne sa volajú infekčné kútiky úst a sú sprievodným príznakom nerovnováhy v organizme. U ľudí, ktorým sa kútiky opakujú, ide obyčajne o kvasinkovú infekciu, prípadne zmiešanú s bakteriálnou.

AFTY

Existujú tri typy áft, ale nakaziť sa môžete iba jedným druhom, herpetickými aftami. Na začiatku vyzerajú ako drobný pľuzgier a zvyčajne sa uhniezdia na tvrdom podnebí nosohltana či na povrchu jazyka.

HELICOBAKTER

Odborníci predpokladajú, že pri bozku, ktorý trvá minimálne dve minúty, sa Helicobacter pylori prenesie z úst do úst. A ako sa tam zo žalúdka dostane? Refluxom a grgnutím.

PARODONTITÍDA

Varovným znakom nech je pre vás zápal ďasna. Jeho farba je tmavočervená, ďasná môžu byť opuchnuté. Parodontitídou sa pri jednom bozku nenakazíte, ale prenosná ústnym kontaktom je určite.

SYFILIS

Syfilisom sa dá nakaziť aj z obyčajného bozku. Najmä ak má jeden z dvojice prvé štádium a syfilis je prítomný na mandliach alebo na slizniciach ústnej dutiny.

Bozky, ktoré (možno) nepoznáte

 

Pre čerstvo zamilovaných: Eskimácky bozk  — namiesto dotyku pier sa o seba šúchajte nosmi

Pre romantikov: Anjelský bozk — jemný dotyk pier na očných viečkach

Pre výmyselníkov: Motýlí bozk — jemné šteklenie pokožky partnera rýchlym žmurkaním mihalnicami

Pre akčné páry: Spidermanovský bozk — jeden z partnerov je pri ňom dole hlavou

Pre podozrievavých: Špiónsky bozk — vďaka nemu zistíte, či váš partner naozaj nefajčil či nepil

 

Typológia bozkávačov

 

Efektný pozér 

Tento muž sa bozkáva s otvorenými očami a sleduje, ako sa vám páči jeho výkon. Skôr ako o emócie mu ide o to, aby ste ho za „námahu“ ocenili. V živote môže byť trochu povrchný. Dáva prednosť ženám, ktoré sa o seba starajú, a nikdy by ste ich nepristihli s rozmazanou maskarou.

 

Jemný romantik

Pri bozkávaní sa vás jemne dotýka a jeho jazyk vás hladí ako zamat? Natrafili ste na pravého romantika! Bozkávanie si vychutnáva a inak to nie je ani v posteli. Urobí všetko, aby vám vyhovel. Nepatrí medzi mužov, ktorým by prekážalo, že sú pod papučou, takže ak patríte medzi ráznejšie ženy, budete si vyhovovať.

Čistý profesionál

Bozkávaním by sa mohol živiť! Presne vie, kedy sa dotýkať jemne, a kedy naopak poriadne vášnivo. Maznanie sa s ním je zážitkom, aký si budete chcieť zopakovať. Čo je menej príjemné, títo muži nie vždy poznajú význam slova „vernosť“.

 

Ťažký pohodár

Nemá problém v jednej ruke držať telefón či pohár s drinkom a zároveň sa s vami bozkávať? Neberte to osobne. Navonok to síce hrá na to, že je v ťažkej pohode, ale vnútri sa môže skrývať citlivé jadro. Záleží len na vás, či budete mať dostatok trpezlivosti ho objaviť.

 

Majetnícky milovník

Pri väčšine bozkov vám drží tvár vo svojich rukách. Toto gesto má rovnako milostný ako majetnícky význam. Partner ním vám i celému svetu oznamuje: „Je moja.“ Tento muž chce cítiť, že má vo vašom živote prvé miesto — a za ním nie je široko-ďaleko nikto a nič iné.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.8/5. From 5 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.