1. Rozprávajte sa

Spomeňte si na svoje školské začiatky a hneď si uvedomíte, koľko otáznikov víri v hlavičke vášho dieťaťa. Dajte mu priestor a porozprávajte sa s ním o jeho pocitoch zo školy. Opýtajte sa ho, na čo sa teší a skúste viesť celú konverzáciu v pozitívnom duchu. Ak bude mať predsa len nejaké pochybnosti, vyrozprávajte mu svoj príbeh o tom, koľko ste sa v škole naučili a koľkých priateľov ste vďaka nej získali. Verte, že ak ho navediete na správnu „cestu“, do školy sa bude o čosi viac tešiť.

 

  1. Choďte sa pozrieť do školy

Ak je to možné, vyhraďte si čas na návštevu novej školy. Vaše dieťa môže nahliadnuť do svojej novej triedy, skrinky, jedálne či ďalších priestorov, ktoré bude využívať počas celého školského roka. Vďaka tejto prehliadke sa lepšie zorientuje v prvý deň v škole, čo bude preňho obrovskou výhodou.

 

  1. Spoznajte nových spolužiakov

Ak vidíte susedov s deťmi vo veku vášho dieťaťa, je pravdepodobné, že deti pôjdu do rovnakej školy. Nebojte sa ich osloviť a naplánovať spoločnú aktivitu trebárs vonku na ihrisku. Vášmu dieťaťu sa tak pôjde do školy s väčším nadšením, pretože vie, že má kamarátov, ktorí tam budú s ním.

Ak máte problémy s hľadaním susedských detí, skúste sa obrátiť na sociálne médiá. Vaše mesto alebo okolie iste majú stránky na facebooku, na ktoré môžete odoslať žiadosť. Nehanbite sa, veľa mamičiek, ktoré sú v rovnakej situácii ako vy, budú šťastné, že ste sa ich opýtali.

  1. Nakupujte školské potreby

Čo rozveselí detské očká viac ako nákup školských potrieb s jeho obľúbenou filmovou postavičkou? Vezmite dieťa so sebou na nákupy a dovoľte mu vybrať si školskú tašku, peračník či obedár podľa jeho predstáv. Uvidíte, že bude z toho nadšené. Keď sa mu budú páčiť nové školské potreby, bude sa aj oveľa viac tešiť na školu. Motivovať ho môžete aj tým, že všetky svoje nové veci bude môcť predstaviť svojim kamarátom v prvý deň školy.

 

  1. Upravte spánkový režim

Nie je nič horšie ako ospalé dieťa, ktorému ráno všetko akosi pridlho trvá a jeho nálada je na bode mrazu. Ak je vaše dieťa zvyknuté chodiť neskoro spať a aj sa neskoro ráno prebúdzať, začnite upravovať jeho režim. Každý deň presúvajte budík o 15 minút skôr, kým sa vaše dieťa nedokáže zobudiť ráno v požadovanom čase. Vedzte, že odpočinuté dieťa je šťastné dieťa. Navyše, skorý čas prebudenia poskytne vášmu dieťaťu dostatok času na zdravé stravovanie a absolvovanie rannej rutiny.

 

  1. Precvičte si rannú rutinu

Rutiny pre deti sú vo všeobecnosti dôležité, pretože vďaka nim vedia, čo majú očakávať a to im dáva pocit bezpečia. Ranná rutina umožňuje deťom naučiť sa, ako sa starať o svoje vlastné povinnosti – obliecť sa, vyčistiť si zuby a pod. Vytvorte aj vy novú rannú rutinu aspoň niekoľkokrát predtým, než začne škola a naučte dieťa zdravým návykom. Pamätajte, že opakovanie je matka múdrosti.

  1. Pripravte si veci deň vopred

Ak ste ten typ, ktorý sa neustále ponáhľa do práce, prvý školský deň nie je spôsob, ako začať školský rok. Nachystajte si deň vopred všetko, čo vaše dieťa ráno potrebuje, aby ste zaistili, že nasledujúci deň bude bez problémov. Nezabudnite, samozrejme, do tohto procesu zapojiť aj svoje dieťa.

 

  1. Prvý školský deň začnite špeciálne

A je to tu! Začnite prvé školské ráno výnimočne a dovoľte vášmu dieťaťu, aby si vybralo raňajky, ktoré má najradšej. Buďte pozitívna (aj keď zrejme prežívate viac stresu ako dieťa) a pochváľte ho za to, ako skvele vyzerá a koľko nových kamarátov už naňho čaká.

Tak a teraz ste už naozaj pripravení – hor sa s radosťou do školy. 🙂

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi