1. Miesto nepodceňujte

Príprava na učenie by mala zahŕňať vyčlenenie si dostatku času a predovšetkým vhodný pracovný priestor, kde nebude dieťa rušené, a kde budeme mať s dieťaťom dostatok miesta na rozloženie pomôcok potrebných k učeniu.

Výber vhodného miesta patrí k najdôležitejším bodom prípravy. Dieťa by v ňom malo mať pokoj a treba dbať aj na to, aby bolo dostatočne osvetlené. Takéto možnosti najčastejšie poskytuje jeho vlastná izba, naopak, najmenej vhodným kandidátom je obývačka, kde sú sústredení viacerí členovia rodiny a v najhoršom možno prípade beží aj televízor. Ten pre sústredenosť školáka predstavuje hotovú katastrofu.

„Pomerne často sa stretávam s prípadmi, že sa deti učia v kuchyni pri rodičoch, zatiaľ čo sa oni venujú napríklad vareniu. Chápem, že je to pre rodiča šetrenie času, ale je dobré si uvedomiť, že dieťa má okolo seba príliš veľa rušivých elementov a navyše má pocit, že rodič sa mu dostatočne nevenuje, keďže sa popri tom venuje aj inej činnosti,” vysvetľuje Mgr. Romana Mrázová, odborníčka na detskú psychológiu.

2. Zorganizujte mu čas

Každé dieťa je iné, preto aj čas potrebný na učenie je veľmi individuálny. Všetko závisí od konkrétneho dieťaťa a jeho denného režimu. Odborníci sa zhodujú na tom, že v priebehu pár týždňov od začiatku školského roka je vhodné vyskúšať viacero časových rámcov a následne tomu prispôsobiť harmonogram.

„Niektoré deti si potrebujú po príchode zo školy trochu oddýchnuť, iné zase hneď nabehnú k úlohám. Vo všeobecnosti však platí, že čím pokročilejšia hodina, tým viac sa znižuje výkon dieťaťa, čím sa aj učenie stáva náročnejším,” približuje Mrázová.

Aj samotné množstvo času, ktoré školák pri úlohách strávi, je potrebné rozumne regulovať. Spočiatku je to určite viac, pretože dieťa potrebuje vedenie a motivovanie k učeniu. Po nabehnutí na plnohodnotný školský režim by učenie prvákovi nemalo trvať viac ako 30 minút, pričom tento čas zahŕňa aj prípravu pomôcok na nasledujúci deň.

Ak bude dieťa robiť domáce úlohy v rovnakom čase, domáca príprava sa skráti a zefektívni. „Učenie každý deň v rovnakom čase nie je vždy úplne možné, vzhľadom na rôzny režim či už dieťaťa, alebo rodiča. V každom prípade je to zvlášť u mladších detí žiaduce – stereotypy im dodávajú istotu, a môžu byť veľmi nápomocné v procese vytvárania si návykov na učenie.”

3. Raďte citlivo

Jednou z najchúlostivejších otázok, ktorú rodičia pri procese učenia s mladším dieťaťom riešia, je miera, do akej mu môžu byť pri riešení úloh nápomocní. Psychológovia sa zhodujú v jednom: najhoršie, čo môžete urobiť, je podsunúť dieťaťu odpoveď. Úloha rodiča je pomáhať a povzbudzovať k riešeniu, prípadne mu dať pomôcky alebo poskytnúť radu.

„Je dôležité, aby riešenie objavilo samo. Posilňuje sa tým jeho kompetencia a trénujú mozgové bunky. Ak to už inak nejde, vhodný postup je ukazovať mu postupne kroky, aby malo šancu chytiť sa ešte v procese hľadania riešenia,” objasňuje detská psychologička.

„Prístup, keď rodič ponúkne rýchle riešenie úlohy bez toho, aby umožnil dieťaťu sa v nej realizovať, je jednou z najväčších a, žiaľ, aj najčastejších chýb, ktorých sa môže dopustiť,” hovorí Mrázová a dodáva, že učenie s prvákom vyžaduje najmä v začiatkoch značnú mieru trpezlivosti

4. Nalaďte sa rovnako

Ak si vaše dieťa robí domáce úlohy, robte to aj vy. Ak číta, čítajte aj vy. Takáto nepriama forma motivácie má svoj zmysel a dáva príležitosť rozvíjať svoje myslenie a prekonávať prekážky. Zároveň tým vašej ratolesti ukážete, že to, čo sa teraz učí, bude využívať aj v dospelosti.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Mgr. Romana Mrazová
Všetky články autora
Vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Prešovskej Univerzity v Prešove. Po ukončení školy pracovala v Sanatóriu AT pre alkoholovo a drogovo závislých. Neskôr sa venovala klinickej praxi, kde sa zameriavala na klinickú psychodiagnostiku, dopravnú psychológiu a psychoterapiu. Ukončila špecializačné štúdium v klinickej psychológii, má za sebou 5- ročný odborný výcvikový kurz v Kognitívno – behaviorálnej psychoterapii v Brne a výcvikový kurz v Rodinnej terapii zameranej na vzťahovú väzbu. Momentálne pracuje vo vlastnej súkromnej praxi v Pezinku a venuje sa ako deťom, tak aj dospelým s rôznymi druhmi problémov.