Zaujímavosti o pôvode Bentianny nám prezradila PR manažérka Bentianny Andrea Gregorová.

Prezraďte nám, kedy sa začala písať  história Bentianny?

Príbeh Bentianny sa začal písať ešte v dávnych dobách 15. storočia v benediktínskom kláštore v Tatrách. Benediktínski mnísi tu v duchu hesla Ora et labora (Modli sa a pracuj) budovali svoj vzťah k Bohu a k prírode. V okolí kláštora zbierali a pestovali bylinky a vyrábali z nich produkty, ktoré pomáhali liečiť rôzne neduhy. Objavili aj zdravý elixír, ktorého základnou zložkou bol horec. Ten upevňoval imunitu ľudského organizmu a údajne tiež zaručoval dlhovekosť.

 

Trvalo však niekoľko storočí, kým sa pôvodný recept znovu objavil.

Presne tak, muselo prejsť šesť dlhých storočí. Dotvorený a doladený do súčasnej podoby a prispôsobený našim chutiam však v súčasnosti účinne spája múdrosť prírody a najmodernejšie poznatky z mixológie a drinkológie. Keď sa J. B. Benian, znovuobjaviteľ Bentianny, stretol s predchodcom receptu Bentianny, veril, že presne toto by mohlo niesť značku „Made in Slovakia“. Chcel dostať do obehu bylinný nápoj, ktorý si obľúbi slovenský národ a zároveň ho budeme môcť hrdo ponúknuť aj svetu.

 

Keby ste mali v krátkosti opísať chuť Bentianny ľuďom, ktorí ju zatiaľ nemali možnosť ochutnať, čo by ste na nej vyzdvihli?

Určite treba najskôr podotknúť, že je to slovenský nízkoalkoholický nápoj s unikátnym a prírodným zložením s jemnou horkosladkou chuťou. Výnimočná chuť jej dovoľuje aj kombinovateľnosť s ďalšími produktmi. Pretože okrem toho, že skvelo chutí aj samotná, hodí sa tiež do miešaných drinkov. Vyskúšať ju môžete s ľadom a citrónom, takto totiž chutí najlepšie.

Prezradili by ste nám zloženie tohto výnimočného nápoja?

Základom chute Bentianny je špeciálna kombinácia medov, medzi ktorými vyniká tmavý horský med. Spolu s ďalšími ingredienciami sa v procese fermentácie premieňa na alkohol čisto prírodného pôvodu s podielom 13 %. Ľahučkú horkosť nápoja dodáva legendami opradený liečivý horec žltý a dopĺňa ho 13 ďalších bylín, ktoré spolu dokonale harmonizujú, ako napríklad materina dúška, echinacea či medovka. Výnimočnosť zloženia potvrdzuje aj použitie hroznovej šťavy z tokajských odrôd muškát a furmint a slovenským vínam kraľujúce tokajské víno. Bentianna dozrieva dlho a pomaly – v špeciálnych dubových sudoch od tokajského vína a vo vzácnych barikových sudoch.

 

Zaujímavý je však aj dizajn fľaše či etikiet Bentianny. Čo bolo hlavným motívom a inšpiráciou pri ich tvorbe?

Dizajn fľaše sa v každom smere vracia ku svojim koreňom. Tam, kde sa začal písať jej príbeh. Hlinená glazovaná fľaša s typickým tvarom a pákovým uzáverom je odkazom na stredovekú minulosť. Exkluzívna etiketa s motívom horca je vytvorená akademickým maliarom Jozefom Cesnakom. Vďaka kvalite a prémiovému dizajnu Bentianna isto poteší aj ako darček.

 

Okrem Bentianny však máte v ponuke aj niekoľko noviniek. Prezradíte nám o nich niečo viac?

Náš najnovší produkt sú naturálne prémiové sirupy J‘n‘B Brothers. Receptúry týchto jedinečných sirupov osobne vytvorili a ich kvalitu garantujú Joseph Benjamin Benian, zakladateľ spoločnosti, a jeho brat Franky Branislav Benian. Joseph‘s je sirup s chuťou zmyselnosti prírody. Bylinkovo-medová chuť prináša delikátny zážitok. Deväť druhov bylín, včelí med a ibištek tvorí lahodnú harmóniu chuti. Sirup Franky’s je závanom exotiky, pripomenutím dôb dymových chutí a štipľavých pokušení. Vyvážená chuť rôznych druhov korenín, klinčekov, vanilky, tonka fazuliek a zázvoru.

 

Okrem týchto produktov máte v repertoáre Topoľčiansku medovinu, ktorá obsahuje vzácny propolis.

Konkrétne je to včelí tmel, ktorý získavame z medových plástov a pôsobí ako prírodné liečivo s priaznivými účinkami na ľudský organizmus. Vďaka kombinácii propolisu a dlhodobého zrenia medoviny v barikových sudoch nadobúda tmavú gaštanovohnedú farbu. Máme tri druhy, a to klasickú, bylinkovú a orechovo-mandľovú. V príprave sú aj ďalšie nové produkty, takže sa máte na čo tešiť.

 

Tento rok sa zúčastnite programu WineTalk show, ktorý sa bude exkluzívne odohrávať v priestoroch Hotela Lomnica. Na čo sa môžu diváci tešiť?

Určite na kompletné predstavenie Bentianny, teda na jej históriu, zloženie, úspechy, ktoré doteraz získala a, samozrejme, asi najlepšia časť bude samotná degustácia. (úsmev)

Koktail Bentianna Bene

ZlOŽENIE:

  • 5 cl Bentianny
  • 15 cl Prosecca
  • 1 plátok pomaranča
  • na ozdobenie: rez pomarančovej kôry alebo stromček mäty

POSTUP:

Pohár: pohár na biele víno
Príprava: priamo v pohári

Nápoj Bentianna nalejeme do pohára. Pohár naplníme doplna ľadom. Pridáme Prosecco a vložíme plátok čerstvého pomaranča. Všetko jemne premiešame barovou lyžicou tak, aby sa chute spojili. Nakoniec ozdobíme rezom pomarančovej kôry alebo stromčekom mäty.

Spomienky sú to, na čom záleží. To, čo sa ráta. Bentianna Bene je chuť, ku ktorej sa budete chcieť vracať zas a znova. Tak ako k letu. Podčiarknutá vôňou pomaranča vo vás vyvoláva dojem, že ste pri mori, nech už si koktail Bentianna Bene vychutnávate kdekoľvek.

Zdroj foto: Bentianna.com – alkohol

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi