Celiakia a intolerancia lepku nie je to isté

Celiakia je celoživotné autoimunitné ochorenie, ktoré je spojené s príjmom lepku. Avšak existujú aj iné imunologické cesty, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce potravinové reakcie na lepok, ktoré treba brať pri diagnostike do úvahy. Okrem „klasických“ alergií (spôsobené protilátkami IgE), ktoré je, samozrejme, tiež potrebné vylúčiť, existujú aj oneskorené potravinové reakcie. Tie pacienti poznajú pod názvom intolerancie a predstavujú zvyšný chýbajúci diagnostický článok pri podozrení na neznášanlivosť nejakej potraviny, teda aj lepku.

Celiakia vzniká v dôsledku imunologickej precitlivenosti na prijatý glutén. V laboratóriách sa vykonávajú sérologické vyšetrenia a stanovujú sa protilátky. Výsledok základného testu na celiakiu je pacientovi k dispozícii už o jeden týždeň. Ak je výsledok pozitívny, lekár odošle pacienta ku gastroenterológovi, ktorý mu urobí biopsiu tenkého čreva, aby sa zistilo jeho prípadné poškodenie.

Pozor na príznaky

Dať sa vyšetriť na celiakiu má význam najmä vtedy, keď pociťujeme príznaky ako napríklad hnačka, nafukovanie, zvýšená plynatosť, pocit tlaku v bruchu po požití lepku. Menej špecifické príznaky sú porucha trávenia, anémia, celková slabosť, osteoporóza, zmeny psychiky alebo kožné prejavy. Na celiakiu by mali byť vyšetrené aj páry, ktoré majú problém prirodzene splodiť dieťatko.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.