Chôdza je jedným zo spôsobov, ako byť fyzicky aktívny. Rovnako ako veľa kardiovaskulárnych cvičení alebo aktivít, chôdza s primeranou intenzitou dokáže posilniť vaše srdce, spáliť ďalšie kalórie či zlepšiť vašu náladu prostredníctvom uvoľnenia endorfínov. Samozrejme, treba si uvedomiť rozdiel medzi chôdzou, keď sa vyberiete na pokojnú prechádzku alebo keď zrýchlite tempo.

Pri chôdzi spálite viac kalórií, než by ste čakali  

Počet spálených kalórií závisí od niekoľkých faktorov – od vašej váhy, metabolizmu či rýchlosti a vzdialenosti, ktorú prejdete. Ak sa však budete pohybovať rýchlym tempom, môžete spáliť približne 100 kalórií. Pre tých, ktorým to nestačí, odporúčame vyskúšať chodenie po schodoch, kde môžete spáliť raz toľko kalórií. Existuje skutočne niekoľko spôsobov, ako sa pomocou chôdze možno dostať do formy.

Vďaka chôdzi si vyformujete aj postavu

Ak nie ste príliš aktívne zdatní, chodenie vám môže vo významnej miere pomôcť. Chôdza je totiž akousi vstupnou bránou pre mnohých ľudí, ktorí túžia schudnúť a zlepšiť si fyzickú kondíciu. Vďaka nej si skutočne môžete vyformovať postavu, pretože akákoľvek fyzická aktivita, ktorá zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu, je považovaná za kardio.

Keďže nohy využívame dennodenne, nemusíme sa už vyhovárať na nedostatok času. Chôdza je skutočne jednoduchá, môžete ju prevádzať v akomkoľvek čase či prostredí, ktoré vám vyhovuje. A ak chcete schudnúť, ale netrúfate si na náročnejší tréning, chôdza vám môže pomôcť k poklesu telesného tuku predtým, než pridáte iné druhy cvičení, ako je beh alebo spinning.

Z toho vyplýva jednoduchá rovnica – koľko energie do chôdze vložíte, do takej miery môžete očakávať výsledky. Ak behávate polmaratóny, je nepravdepodobné, že pridaním chôdze posuniete svoje schopnosti vpred. Ak ste však úplne neaktívni, pravidelným chodením dokážete kondíciu zlepšovať a posunúť ju na vyššiu úroveň.

Na záver nezabúdajte na zlaté pravidlo – začínajte zľakla, zvoľte si intenzitu, ktorá vás v úvode nezničí. V prípade, že to preženiete, zrejme stratíte motiváciu pokračovať. Až neskôr v priebehu niekoľkých týždňov zvýšte čas aj intenzitu chôdze – sami uvidíte, že to pôjde celkom prirodzene a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi