Aj v zime by sme mali nosiť kvalitné slnečné okuliare, najmä na horách. „Filter by mal byť okolo 400 nm, čiže kategória 4. Ide o veľmi tmavý filter, ktorý sa používa napríklad pri mori,“ radí oftalmológ Martin Lichvár z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave. Pri šoférovaní však treba tieto okuliare odložiť, lebo skresľujú vnímanie farieb a línií, ako aj ostrosť videnia.

„Slnečné okuliare nám poskytujú aj mechanickú ochranu proti snehovým vločkám a kryštálikom, ktoré nám môžu spôsobiť bolestivé podráždenie alebo poškrabanie rohovky. Našťastie, toto sa pomerne rýchlo hojí a môžeme tomu pomôcť použitím umelých sĺz,“ hovorí lekár.

Nosíte šošovky?

Ľudia, ktorí nosia okuliare, sa v zime často sťažujú na zahmlené a zarosené sklá pri prechode do teplejšej miestnosti. „Riešením môže byť nosenie kontaktných šošoviek, ktoré výrazne zlepšia celkový komfort, no po dlhšom čase strávenom vonku môže človek pociťovať rezanie a štípanie očí. V mraze a vo vetre totiž rohovka horšie dýcha a viac vysychá,“ vysvetľuje oftalmológ.

Kontaktné šošovky bránia rohovke v prísune kyslíka, preto pocit dráždenia môžu ľudia s dioptrickými chybami vnímať intenzívnejšie. So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa problémy zhoršujú. Preto je dobré mať podľa odborníka pri sebe umelé slzy bez konzervačných látok a v prípade potreby si ich okamžite nakvapkať.

Umelé slzy pomôžu aj pri tzv. syndróme suchého oka, ktorý sa prejavuje svrbením, opuchom a rezaním očí. Náchylní sú naň najmä ľudia, ktorí dlhé hodiny pracujú za počítačom.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.