Otrava pokazeným jedlom sa prejaví veľmi rýchlo po tom, ako dojete jeho posledný kúsok. Niekedy sa prvé pocity nevoľnosti, bolesť žalúdka a kŕče ohlásia už po dvoch hodinách. Krátko na to nasleduje vracanie alebo hnačka. Telo sa vás takto snaží chrániť – chce sa čo najrýchlejšie zbaviť jedov, aby nenarobili ešte viac škody. Nemusíte sa báť, je veľká pravdepodobnosť, že do dvoch dní budete fit. Dôležité však je telu pomôcť a zbytočne ho v týchto dňoch nezaťažovať nevhodným jedlom. Čo teda jesť a piť?

 

ZÁKLADOM SÚ TEKUTINY

Hnačka a vracanie veľmi rýchlo spôsobujú dehydratáciu, preto je dôležité dopĺňať tekutiny. Nepite veľa tekutín naraz, telo by ich hneď vylúčilo. Radšej pite vodu, minerálku a čierny čaj len po lyžičkách, ale veľmi často. Keď už telo bez problémov toleruje vodu, môžete skúsiť aj ľahký kurací alebo zeleninový vývar.

 

DAJTE SI BANÁN

Hnačky aj vracanie sú veľmi únavné a oberú vás o energiu. Tú si môžete doplniť ovocím – ideálny je banán, ktorý je ľahko stráviteľný a upokojuje podráždenú sliznicu žalúdka. Neskôr môžete skúsiť strúhané jabĺčko. Obsahuje pektín, ktorý pomáha pri hnačkách.

 

RYŽA A SOĽ

Sme zvyknutí, že ryžu lekári odporúčajú pri hnačkách, ale málokto vie, že je výbornou potravinou aj pri otravách jedlom. Na podráždený a zapálený žalúdok pôsobí upokojujúco a nezaťaží ho. Uvarte ju domäkka s lyžičkou soli.

TOAST A MED

Upečený toastový chlieb alebo aj suchár vás zasýti a pritom neuškodí. Zatiaľ si však naň nedávajte maslo či inú nátierku. Jedzte ho len suchý, prípadne ho môžete zľahka potrieť medom. Med patrí k prebiotickým potravinám, čo znamená, že podporuje množenie priateľských probiotických baktérií. Upokojuje žalúdok pri zápaloch, priaznivo pôsobí na pečeň aj žlčník.

 

ZÁZVOR A CITRÓN

Zázvor podporuje tvorbu tráviacich štiav, tlmí žalúdočné kŕče a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Citrón zase pomáha proti baktériám, vírusom a je protizápalový. Môžete ho vyžmýkať do vody a cez deň popíjať.

 

MÄTOVÝ ČAJ

Mäta pieporná utíši podráždený žalúdok a má dezinfekčné účinky, preto výborne pomáha pri hnačkách. Pozitívne pôsobí aj na pečeň, pankreas a črevá.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.