Presun do dovolenkovej destinácie dáva zabrať nášmu tráveniu a pochodmi s ním spojenými. Časový posun, zmena stravy a zaužívanej rutiny – to všetko môže vaše črevá poriadne rozhodiť! Čo robiť, aby ste dovolenku prežili v pohode a najmä bez častého vysedávania na toalete, prípadne sklonení nad záchodovou misou? Prinášame rady, ako tomu môžete zabrániť.

 

Na „slovenskú dezinfekciu“ radšej zabudnite

Cestovateľská hnačka je známy pojem, ktorý kedysi Slováci s obľubou riešili „domácou dezinfekciou“. Pri ceste do Egypta, ale aj iných exotických krajín v batožine takmer každého turistu väčšinou nechýbala „prvá pomoc“ v podobe fľaštičky domácej pálenky, z ktorej si našinci pre istotu „uhli“ hneď po raňajkách… Našťastie je tento spôsob prevencie v súčasnosti na ústupe.

 

Užitočné „potvorky“, ktoré vám pomôžu 

Aj pri dodržaní všetkých zásad je pobyt v zahraničí vhodné doplniť užívaním živých probiotických baktérií, ktoré pomáhajú zlepšovať trávenie pri problémoch s nadúvaním, zápchou alebo hnačkou, či už ide o hnačku akútnu alebo tzv. cestovateľskú. Dokážu zmierniť brušný diskomfort a osvedčili sa nielen ako liečba, ale najmä prevencia akútnych i cestovateľských hnačiek. Ako na to? Je výhodné užívať probiotikum preventívne aspoň dva dni pred vycestovaním, následne počas celého pobytu v zahraničí a ukončiť užívanie dva dni po návrate. Je to spoľahlivý spôsob, ako predchádzať tráviacim ťažkostiam. Živé mikroorganizmy sa totiž usádzajú na stenách hrubého čreva, kde jednak zaisťujú správny priebeh trávenia, ale zabraňujú aj premnoženiu patogénnych baktérií. Pozitívne účinky probiotík vo forme doplnkov stravy pocítite už po niekoľkých dňoch (pri akútnych problémoch ako je hnačka), rozhodne vám neuškodí ich dlhodobé užívanie – práve naopak. Počas celého leta sa celkovo viac stravujeme vonku, v stánkoch s občerstvením či na kúpaliskách. Pravidelným užívaním kvalitných probiotických prípravkov sa môžete vyhnúť nepríjemnostiam. Pritom stačí aj jedna či dve kapsuly denne.

 

Najčastejšie príčiny tráviacich ťažkostí

  • iná strava a nápoje
  • nedostatočná hygiena
  • únava a stres z cestovania
  • odlišné klimatické podmienky
  • rozdielny režim dňa

Čo nás môže na dovolenke potrápiť?

  • preťažený žalúdok
  • spomalené črevá a pocit plnosti
  • slabé alergické prejavy
  • hnačka alebo naopak zápcha
  • nevoľnosť a zvracanie, spojené so závratmi či zvýšenou teplotou
  • horúčky zo smädu a z prehriatia
  • v horšom prípade silná alergická reakcia
  • v horšom prípade otrava tráviaceho traktu alebo žlčníková kolika

Na čo si dať špeciálny pozor?

  1. Na kvalitu vody

V mnohých krajinách je pre nás voda nevhodná pre obsah rôznych zložiek, ktoré domáci tolerujú, ale nám môžu spôsobiť ťažké hnačky a zvracanie. Pre deti to platí dvojnásobne. Na dovolenke v zahraničí sa odporúča konzumovať iba balená voda. V niektorých destináciách aj na čistenie zubov.

  1. Na ľad v nápojoch

Ako by chutil osviežujúci koktejl bez ľadu?! Všeobecná zásada z prvého bodu sa však vzťahuje aj na kocky ľadu. Ak nemáte istotu, že bol vyrobený z balenej vody, je to presne to isté, akoby ste pili vodu z vodovodu.

  1. Na korenenú a štipľavú stravu

V snahe ochutnať exotickú kuchyňu často nemyslíme na možné dôsledky. Neznáma strava môže vyvolať výrazné alergické reakcie rôzneho charakteru, často závažné, ale opäť aj hnačky a zvracanie, prípadne „iba“ extrémne nadúvanie a plynatosť, spojenú s nepríjemnými silnými kŕčmi.

  1. Na všetko, čo dávate deťom

Odborníci neodporúčajú cestovať do zahraničia s bábätkom do veku jedného roka. Nemá z dovolenky žiadny osoh, len stres. Pokiaľ sa predsa len pre cestu rozhodnete, je potrebné so sebou vziať kvalitné dojčenské mlieko a ostatnú stravu pre dieťa daného veku ‒ odskúšanú, už doma jedenú stravu a všetko ostatné podávať len dostatočne tepelne upravené. V prvom rade je dôležitý dostatok tekutín ‒ nie sladených ľadových nápojov, ale najmä čaje a dostatok kvalitnej dojčenskej vody. Morské živočíchy sa do veku troch rokov rozhodne neodporúčajú, starším deťom len malé množstvo na skúšku, ak si ich veľmi žiadajú a chutia im. Hygiena a kvalita jedla by mali byť samozrejmosťou, čo pri jedlách pripravovaných na ulici dokážete len ťažko skontrolovať.

  1. Na zmrzlinu

Či sa nám to páči alebo nie, pomerne bezpečné sú iba originálne nanuky či balené zmrzliny známych značiek. Pri večernej prechádzke po promenáde je síce ťažké odolať osvieženiu v podobe kopčeka zmrzliny, no zvážte, či vám to stojí za to, aby ste zvyšok dovolenky prežili na hotelovej izbe alebo toalete…

  1. Na nástrahy all inclusive

Švédske stoly sa prehýbajú pod rôznymi dobrotami a máte neodolateľnú chuť vyskúšať všetko – veď to tak lákavo vyzerá a ešte ste za to aj poriadne zaplatili! Maškrťte a experimentujte s mierou! Skúšajte, ale postupne, hlavne prehnane nekombinujte. Najmä jedlá z morských živočíchov, dresingy, maškrty, jedlá z korenín a prísad, aké sa u nás bežne  nevyskytujú. Chybou je striedanie sladkých, slaných, vyprážaných a ťažkých jedál, s rôznymi majonézami a omáčkami. Menej je viac. Večerajte aspoň hodinu!

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.