To „niečo“ si však dátum príchodu, žiaľ, nijako nevyberá – choroba či „chorôbka“ sa ukáže často nečakane, už na druhý deň našej inak ideálnej dovolenky, buď ako bolestivá hrča v zapálenom krku (a to nás po celý rok hrdlo nikdy nebolelo), zjaví sa náhle ako pichnutie v kolene, alebo ako nedoriešený kaz, s ktorým sme nestihli rande u nášho inak „nežne vŕtajúceho“ stomatológa. Nemusím vám rozprávať, ako sa na figu chodí s otlakom na päte alebo ako nesmierne a neutíchajúco svrbí štípanec od bodajúceho, bzučiaceho a lietajúceho nepriateľa z rozmanitej ríše odporného hmyzu!

Poznáte to – spálený račí chrbát po prvom preexponovanom tropickom dni s ultra all inclusive drinkom v ruke páli strašne aj nasledujúci deň strávený pre zmenu v pokore a tieni slnečníka. Neliečená cestovateľská či „gurmánska“ hnačka nás tiež razom vyfauluje na trestnú WC lavicu, ktorú následne neopúšťame dlhé hodiny neúmerného trestu za to, že sme si legitímne chceli zobnúť všetko naraz, čo sme si na švédskom stole našli a vopred predplatili. Prežívame potom toto vynútené peklo miesto toho, aby sme si naplno užívali raj. Hneď je všetkým dovolenkovým zázrakom nadlho koniec…

 

Dovolenkové lekárničky považujte za istotu i nevyhnutnosť a mali by sa vám teda do vašej batožiny nejako vpratať. Univerzálny zoznam obsahu lekárničky asi neexistuje, pretože je ťažko určiť, koľko tabliet Ibalginu, Panadolu, Strepsilsu a koľko vrecúšok citrónového Theraflu vám zaručí bezchrípkový priebeh pobytu. Niekto skrátka potrebuje častejšie Maalox, niekto Aspirin, niekomu octan pekne vonia a skvelo hojí, iný sa jeho omamnej vône desivo bojí.

Každý si jednoducho musíme nadeliť podľa svojich preferencií a hlavne podľa vlastných boľačiek a trápení. Všetci predsa vieme, že radšej obetujeme pár kubických centimetrov v našom kufri, aby sme hneď v prvý deň pobytu nemuseli hľadať nejakú zázračnú NONSTOP MEGAPHARMACY, často s premrštenými cenami a divným sortimentom, ktorý nepoznáme.

Dovolenková lekárnička preto musí obsahovať: lieky proti kašľu, lieky proti bolesti a teplote, lieky na trávenie i proti nepríjemnej hnačke. Kvapky do nosa, očí a uší, lebo tieto inak „zmyselné orgány“ slnkom, vetrom i pri šnorchlovaní dosť trpia. Nezabudnite si ani hojivý gél na unavené svalstvo, berte si aj náplasti na rany i tie „protekčné“ hydrokoloidné na otlaky. Obväzy a dezinfekcia by pre vás mala byť štandardizovaná samozrejmosť – všetko pre istotu.

Každoročne si však pribaľte aj tablety proti alergii aj známy gél pri uštipnutí hmyzom a, samozrejme, účinné repelenty, aby ste ten známy gél pri uštipnutí hmyzom potrebovali čo najmenej… Nevyhnutnosťou v každej nadmorskej výške sú tiež slnkofiltrujúce oleje a krémy, šiltovka i okuliare, nie kvôli imidžu bez chýb, ale kvôli bezchybnému UV filtru 400, vďaka ktorému hádam aj pozajtra ešte čosi uvidíme. Nervozite v aute aj lietadle predídeme nielen full nabitým tabletom, ale hlavne včas užitou tabletou proti kinetózam (formálna, ale ako veľmi pravdivá veta pre deti a ich rodičov, hľadajúcich v strese prázdne igelitové vrecúško). Ako rodičia predsa určite najlepšie chápete a osvojili ste si pre pokoj svoj i rodiny, že deťom je potrebné vyskladať extra kinder-lekárničku. Iste viete aj to, že detské rektálne čapíky i sirupčeky sú síce vysokoúčinné medikamenty, napodiv však meniace svoj tvar a iné fyzikálno-chemické vlastnosti na rozhorúčenej palubnej doske auta a rovnako „plačú“ aj v zabudnutej plážovej kabelke…

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi