Väčšina ľudí za obhrýzaním nechtov vidí nervozitu a úzkosti. V skutočnosti ide ale často o niečo úplne iné. Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Behavior Therapy & Experimental Psychiatry môže byť hryzenie nechtov znakom perfekcionizmu.

Perfekcionizmus je vlastne túžba po dokonalosti. Perfekcionista má na seba veľmi vysoké nároky, chce mať vo všetkom poriadok, neodpustí si chybu, neustále o sebe pochybuje. Rovnako však má vysoké nároky na aj na druhých. Toto všetko vedie k frustrácii, nespokojnosti a netrpezlivosti a tieto pocity perfekcionisti prekonávajú aj pomocou obhrýzania si nechtov.

Doteraz bolo obhrýzaniu nechtov venovaných už viacero štúdií. Podľa niektorých autorov môže byť dokonca istou formou sebapoškodzovania. Vo väčšine prípadov sa však psychológovia zhodli na tom, že sa k nemu uchyľujeme v snahe zmierniť napätie vyvolané negatívnymi emóciami, ale rovnako obhrýzaním nechtov tíšime svoju netrpezlivosť, prekonávame nudu a frustráciu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.