Ach, ten inzulín…

Rozlišujeme dva typy diabetu. Pri diabete I. typu sa organizmus obracia proti bunkám v pankrease, ktorý produkuje hormón inzulín. Problémom je, že naše telo potrebuje inzulín na to, aby dokázalo spracovať cukor z potravy a odbúrať ho. Ak táto látka v tele chýba, hladina cukru v krvi stúpa, a to vedie k trvalému poškodeniu ciev a nervov. Diabetes II. typu má iný priebeh, aj keď výsledky poškodenia bývajú rovnaké. Pri tomto type ochorenia reagujú bunky na inzulín stále horšie a horšie a z krvi je transportované čoraz menšie množstvo cukru do buniek.

V prechode je to horšie

Rodinná predispozícia, nedostatok pohybu, nesprávna výživa, nadváha a hormonálne zmeny počas prechodu nahrávajú vzniku diabetu II. typu, pretože ženský hormón estrogén, ktorého produkcia začína klesať po 50. roku života, pôsobil priaznivo na látkovú výmenu, spracovanie cukru a stav ciev. V menopauze táto ochrana náhle odpadá a tak razantne pribúda prípadov poškodení ciev. Telo je preto viac náchylné k ochoreniam srdca a obehového systému.

Bez tohto vitamínu to lepšie nebude

K ochrane nervov a ciev a predchádzaniu diabetickému poškodeniu nervov (takzvanej neuropatii), odporúčajú lekári konzumáciu prípravkov obsahujúcich dobre zúžitkovateľný predstupeň vitamínu B1. V lekárňach vám s výberom určite poradia. Diabetici totiž veľmi často trpia nedostatkom vitamínu B, ktorého príznakmi sú svrbenie chodidiel a studené nohy.

Takto si pomôžte 

Podľa jednej štúdie stačia dve hodiny týždenne na to, aby sa hodnoty krvného cukru znížili. Počas pohybu totiž svaly ako primárny zdroj energie využívajú práve cukor. Okrem toho ďalší výskum dokázal, že pri užívaní hormonálnych náhrad u žien počas 16 rokov, sa nevyskytlo zvýšené riziko poškodenia ciev. Ženy by si preto mali najneskôr od štyridsiateho roku života nechávať pravidelne kontrolovať hodnoty cukru v krvi, aby sa mohlo čo najskôr začať s prípadnou liečbou. Často však stačí len zmena životného štýlu, ako je úprava jedálneho lístka. Je nutné dostať hodnoty cukru pod kontrolu. Ak to nepostačí, pridajte športovú aktivitu, pri závažnejších prípadoch pomôžu lieky.

Toto sú najčastejšie príznaky cukrovky:

Pocit neustáleho smädu

Môže za to zvýšená produkcia moču, ktorým telo stráca nadmerné množstvo tekutín. Pretože u diabetikov nie je cukor prijímaný potravou spracovávaný a odbúravaný, zostáva v krvi a telo sa ho následne pokúša zbaviť touto cestou.

Suchá popraskaná svrbivá pokožka

Suchá pokožka náchylná k praskaniu, dokonca aj v intímnych oblastiach, je znakom narušeného prekrvenia. Kvôli tomu sa aj tie najmenšie rany zle a dlho hoja.

Únava a vyčerpanosť

V cukre obsiahnutá glukóza je dôležitým zdrojom energie. Pri neliečenej cukrovke však telo nedokáže prijať dostatok tohto „paliva“. Človek sa preto cíti byť neustále unavený a malátny.

Oslabená imunita

Kvôli poruchám v látkovej výmene sú časté infekčné ochorenia, ako napríklad zápal močového mechúra alebo dýchacích ciest.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.