1. Záhradná

Potrebuje menej tepla, takže sa jej darí aj v chladnejších oblastiach, a u nás je najrozšírenejšia. Vďaka mierne vláknitej dužine sa hodí na tvorbu sladkokyslej zaváraniny.

 

  1. Špagetová

Býva dlhá asi 25 cm. Varí sa buď v celku, alebo prepolená v osolenej vode. Jej dužinu si vychutnajte s bylinkovým maslom – mňam!

 

  1. Hokkaido

Táto obľúbená tekvica sa môže pochváliť takmer „hrdou“ hmotnosťou až dve kilá. Má orieškovú príchuť a jej tvrdá šupka pri varení zmäkne, takže sa môže tiež zjesť.

  1. Muškátová

Jej dužina chutí ako muškátový oriešok a skonzumovať ju môžeme surovú alebo uvarenú. Najčastejšie sa predáva rozporciovaná, pretože celý jeden kus môže vážiť aj 40 kíl.

 

  1. Maslová

Robí svojmu menu všetku česť, pretože je krémová ako maslo a má ľahko orieškovú arómu. Dužina sa dobre hodí na pečenie.

 

  1. Patizón

Táto tekvica sa zbiera nezrelá, preto má obmedzenú trvanlivosť. Váži len okolo 300 g, má jemnú dužinu, málo zrniečok a buď sa varí, alebo pečie.

Ako na ňu

Tekvica je všestranná. Môžeme z nej pripraviť skvelú krémovú polievku, ale aj napríklad ju plnenú zapekať v rúre, narýchlo opekať na panvici alebo grilovať, pričom výsledkom má byť dohneda opečená zelenina. To dosiahneme iba rýchlou tepelnou úpravou: pri vysmážaní na panvici rozpálime olej (až sa z neho takmer dymí) a vložíme na ňu iba toľko zeleniny, aby pokryla dno panvice. Keby sme pridali naraz viac vrstiev, tekvica by sa zaparila a získali by sme iba vodnatú zeleninu bez chuti. Taliani z nej pripravujú aj omáčku k cestovinám, plnku do tortellini, a dokonca i halušky – zmiešaním tekvicovej dužiny, múky a uvarených zemiakov.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.