Dobré rady pre slnečnú jeseň

S nadchádzajúcim chladným a veterným počasím sa často narúša stabilita v našej imunite. Všetky zdravotné ťažkosti ale nemusia patriť k vášmu každoročnému jesennému naladeniu, ak sa budete držať niekoľkých užitočných rád:

  • Aj keď neskorší východ slnka nabáda k dlhšiemu spánku, nenechajte sa zmiasť. Vstávajte pokiaľ možno skoro ‒ medzi 5. a 7. hodinou rannou.
  • Nedajte sa pomýliť klamlivým jesenným slnkom. Noci a rána bývajú o poznanie chladnejšie ako v lete, preto sa teplo obliekajte a majte poruke teplejšiu vrstvu oblečenia aj pre prípad, že by sa cez deň náhle ochladilo.
  • Doprajte si masáže. Napríklad skúste masáž teplým sezamovým olejom prospieva, potom sa osprchujte teplejšou vodou.
  • Na začiatku jesene jedzte ľahké, avšak teplé jedlá, ktorá nezaťažujú menej výkonný metabolizmus počas chladného obdobia. Neskôr môžete jesť ťažšie pokrmy. Jedzte sezónne ovocie a zeleninu, ryžu a ďalšie obilné jedla. Vyhýbajte sa kyslým potravinám a surovým šalátom. Vylúčte surovú stravu (šaláty). Odporúčajú sa korenené pokrmy, dusená zelenina a ovocie (jablká, hrušky), ryža, mliečne výrobky, lúčny med, biele mäso a ryby. Raňajkujte sladkú ryžovú alebo pšeničnú kašu.
  • Okoreňte si život a do jedál pridávajte škoricu, kardamón, fenikel, klinček, čerstvý zázvor.
  • Pite teplé nápoje, hlavne teplú vodu s limetkou, bylinné čaje, obilnú kávu, suché červené víno s jedlom, minerálky, čerstvé alebo 100% džúsy o izbovej teplote. Obmedzte alebo vylúčte kofeínové nápoje.
  • Cvičte jógu a dychové cvičenia. Cvičte len mierne, nie príliš intenzívne. Vaše zmysly si oddýchnu počas dlhších prechádzok prírodou.
  • Spať choďte okolo 22. – 23. hodiny. Pred spaním môžete vypiť šálku teplého mlieka so štipkou kardamómu, muškátového orieška a zázvoru.

Ak sa vám podarí držať aspoň niektorého z týchto odporúčaní, máte našliapnuté do krásnej a slnečnej jesene.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.