Vedeli ste, že…

… zázvor sa využíva čerstvý aj sušený. Obsahuje množstvo bioaktívnych zložiek, z ktorých je hlavný takzvaný gingerol – látka chemicky podobná kapsaicínu v čili.

Na nevoľnosť

Na tú sa zázvor používa oddávna. Napríklad v antike ho odporúčali proti morskej chorobe. Ale aj nauzea iného typu sa dá gingerolom zmierniť. Od tej, ktorú vyvoláva cestovanie autom či autobusom, až po nevoľnosť spôsobenú narkózou či chemoterapiou. Zaberá aj na ranné tehotenské nevoľnosti, ale pozor, väčšie množstvo zázvoru môže zvýšiť riziko potratu, takže opatrne.

Čo hovorí ájurvéda

Ájurvédska medicína využíva zázvor na povzbudenie metabolizmu, pre lepšiu funkciu obličiek, proti migréne a aj ako protizápalový prostriedok a účinný antioxidant spomaľujúci starnutie.

Odborník na prechladnutie

Pri prechladnutí a iných virózach, zázvorový čaj alebo sirup, najmä v kombinácii s citrónom, zmierňuje problémy, posilňuje imunitu a prehreje organizmus. Ale práve kvôli schopnosti zahriať, ktorú ocení aj zdravý jedinec, nie je dobré dávať si ho pri teplote.

Aj ako obklad

Odvar zo zázvoru sa dá použiť aj na obklady pri artróze, ischiase či stuhnutí svalstva.

Otestujte sa!

Čo viete o zázvore?

 

1.Zázvor sa využíva:

a) čerstvý aj sušený koreň

b) kvet a dužinatý plod

2. V tehotenstve sa jesť:

a) môže, ale len v malom množstve

b) vôbec nesmie

3. Hlavná účinná látka sa nazýva:

a) chlorofyl

b) gingerol

4. Pokrmom dodáva chuť:

a) ostrú, pálivú

b) sladkokyslú

5. Zázvorové nápoje:

a) príjemne ochladia

b) organizmus prehrievajú

 

Správne odpovede: 1 a), 2 a), 3 b), 4 a), 5b)

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.