Jediný spôsob, ako sa deti môžu naučiť, že nič nie je zadarmo a že nie všetko si môžu hneď kúpiť, je dať im určitú sumu, s ktorou budú musieť samy hospodáriť.

 

Najlepší učiteľ je prax

Odborníci odporúčajú vreckové už pre šesťročné deti. V škole sa učia počítať, takže pre ne bude jednoduchšie pochopiť množstvo i hodnotu peňazí. Pre budúcnosť nie je nič lepšie, ako keď dieťa samo zistí, že keď minie celé vreckové, len čo ho dostane, napríklad za cukríky, do ďalšej „výplaty“ si už nebude môcť kúpiť nič.

Koľko im dávať?

Výška každého vreckového by sa, samozrejme, mala riadiť možnosťami rodinného rozpočtu a vekom detí. Malé by mali dostávať na týždeň centové sumy, povedzme do výšky eura. Starší školáci by už mohli dostávať vyššie sumy, vždy však s ohľadom na to, či si budú z vreckového platiť obedy v škole. V takom prípade musí byť suma vyššia, ako keď deťom obedy hradíte a vreckové slúži na iné ich potreby či záujmy.

Ak tomu nebráni napnutý rodinný rozpočet, je pri stanovovaní výšky vreckového vhodné vziať do úvahy aj to, koľko dostávajú spolužiaci či kamaráti dieťaťa. Tak možno predísť tomu, že si zvolíte príliš nízku, alebo naopak, príliš vysokú sumu, čo by mohlo viesť k tomu, že si deti budú závidieť.

Na tom, kedy a aj v akých intervaloch budete vreckové vyplácať, by ste sa mali s dieťaťom vopred dohodnúť, a termíny potom dodržiavať. A preberte s ním aj to, na čo môže peniaze míňať. Malo by presne vedieť, čo by ste nechceli, aby si kupovalo, a prečo to nechcete.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.