Čo je zelený džús?

Zelený džús alebo „green juice” je zmes rôzneho ovocia a zeleniny (najmä zelenej), ktorú jednoducho hodíte do mixéra alebo odšťavovača a vypijete. Aj keď má v názve „zelenú,” jeho finálna farba závisí od surovín, ktoré doň pridáte. Základom je však zelenina s nízkym obsahom cukru, ako napríklad uhorka a zeler, či listová zelenina, ako napríklad špenát, kel alebo dokonca kapusta. Pre lepšiu chuť doň stačí pridať sladké ovocie, napríklad jahody, čučoriedky alebo jablká, no ak sa snažíte schudnúť, dávajte si pozor na ich množstvo. Obsahujú totiž fruktózu, čiže ovocný cukor, ktorý je v primeranom množstve síce prospešný, no pri vysokom príjme pôsobí skôr opačne. Rovnako to platí aj pre diabetikov.

Prečo by ste ho mali vyskúšať?

Ako sme už spomínali, zelený džús obsahuje vysoký podiel vitamínov, no tiež je bohatým zdrojom antioxidantov. Antioxidanty sa nachádzajú hlavne v ovocí a zelenine a pomáhajú nášmu telu bojovať s voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú mnohé ochorenia a starnutie. Ak vezmete do úvahy množstvo ovocia a zeleniny, ktoré sa nachádzajú v zelenom džúse, musí vám byť jasné aj množstvo antioxidantov, ktoré z neho dostanete.

Ďalším dôvodom, prečo sa oplatí piť zelený džús, je energia. Väčšina ľudí siahne pri silnej únave alebo vyčerpaní po káve alebo energy drinku. Zatiaľ čo niektoré kofeínové nápoje ako čaj alebo káva sú úplne zdravé, nedokážu vyriešiť skutočnú podstatu našej únavy. Tá vo všeobecnosti spočíva práve v nedostatku vitamínov a minerálov. Ak ich má telo nedostatok, nemôže ani správne fungovať.

Neexistuje lepší spôsob detoxu organizmu. Naše telo je neustále vystavené toxínom, ktoré sú všade okolo nás. V jedle, vo vode, vo vzduchu… Predstavujú záťaž pre naše orgány, najmä pečeň. Zelený džús pomáha preto, že ingrediencie, ktoré obsahuje, prospievajú práve k zdraviu pečene. Znamená to, že pečeň bude rýchlejšie vyplavovať toxíny, a tak detoxikovať telo.

Spravte si zelený džús aj doma

Ak vás tento nutrične bohatý nápoj zaujal, vyskúšajte ho aj doma. Váš organizmus by určite po sviatkoch ocenil nejakú „očistu” a nabral novú energiu. Zájdite na najbližší trh a nakúpte všetko, čo vám napadne. Nezabúdajte však, že základom kvalitného zeleného džúsu sú práve zelené ingrediencie. Skúste napríklad baby špenát, kel, zelené jablko a citrónovú šťavu. Vaše telo sa vám poďakuje.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi