Červená tekutina má na starosti všeličo. Pri pretekaní cievami roznáša kyslík z pľúc do tkanív a potom z nich oxid uhličitý do pľúc. Zvláda i „porozvážať“ živiny, ktoré dostaneme do tela potravou, ku každej bunke. A naopak. Odpady vznikajúce pri látkovej premene odvádza zasa do orgánov, ktoré ich z tela vylúčia. Prenáša tiež hormóny, enzýmy, vitamíny a rovnomerne „rozdeľuje“ teplo v celom tele. Krv tvorí 1/12 až 1/10 hmotnosti, takže ak vážite 60 kg, máte v tele 5 – 6 litrov krvi. Hádam najznámejšou osobou spojenou s krvou v našich zemepisných šírkach bola grófka Alžbeta Báthoryová. Nesmrteľná ostane legenda, že sa kúpavala v krvi mladých dievčat, aby bola stále mladá. Kto chce, uverí, kto nechce, nemusí. Odborníci sa nad tým len za­smejú a povedia, že je to číry nezmysel, pretože krv sa rýchlo zráža a Báthoryčka by neustále potrebovala celé zástupy dievčeniec. Čo však má určite zmysel a čo naozaj pomáha omladzovať telo, je prečistenie krvi – mali by sme si ho z času na čas dopriať. Nie je to nič zložité.

 

Cvikla a žihľava sú naj

Dostať najdôležitejšiu životnú tekutinu do lepšej formy nestojí veľa peňazí ani námahy. Naše prastaré mamy veľmi dobre vedeli, že výdatne pomáha šťava zo surovej cvikly a osvedčeným liekom z prírody je najmä žihľava. Na výdatnú kúru z nej sú najvhodnejšie mladé čerstvé výhonky.

Ako na to: 2 ČL najemno nasekanej mladej žihľavy zalejte na 20 – 30 sekúnd litrom mierne vriacej vody, potom sceďte a lúhujte 3 – 5 minút. Prečisťujúcu tekutinu pite počas celého dňa po šálkach a vydržte dva týždne. Máte v záhradke viac mladej žihľavy? Odšťavte ju a potom zrieďte s vodou v pomere 1 : 30. Žihľavovú vodu môžete piť raz denne niekoľko týždňov.

 

Čistiaca zmes

Milovníci byliniek si môžu pripraviť aj zmes na prečistenie krvi.

Ako na to: Premiešajte rovnaké diely trebuľky, orechových listov, podzemku pýru, fenikla a kôry krušiny tak, aby ste ich dali na polievkovú lyžicu. Povarte niekoľko minút v troch decilitroch vody a nechajte vychladnúť. Odvar pite pred spaním. Pohodlnejší sa nemusia trápiť miešaním byliniek, stačí si vybrať z bohatej ponuky hotových čajov v obchodoch.

 

Banky na rozhýbanie

Ďalším spôsobom, ako zlepšiť obeh krvi v tele, rozhýbať ju a prečistiť, je takzvané bankovanie, stará liečebná metóda. Terapeut vám priloží banky na telo tak, aby sa vytvoril podtlak a vsal do seba časť kože aj s podkožím. Po tomto „útoku“ sa skvele rozbehnú červené krvinky, krv celkovo a aj kyslík v nej. Bankovanie je výborné na ruky i nohy.

 

Kvapka krvi nakoniec

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžeme urobiť, je darovanie krvi. Okrem toho, že ňou niekomu pomôžete možno aj zachrániť život, staráte sa i o svoje zdravie. Pred každým odberom vás vyšetria a vy sa dozviete, ako na tom ste. Ak vám pre nejaký dôvod odmietnu krv vziať, odborníci vám hneď poradia, čo máte robiť.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.