Vitamín D

Naše telo potrebuje slnečné lúče práve kvôli vitamínu D. Ten je dôležitý najmä pre naše kosti a zuby, pretože pomáha pri vstrebávaní vápnika a udržaní fosforu v krvi. Vitamín D ale chráni aj srdce, nervy a svaly. No a posledné výskumy dokazujú, že je nesmierne dôležitý pre našu imunitu. Zistilo sa, že dostatočné hladiny vitamínu D v krvi nás chránia pred mnohými chorobami – akútnymi, ako je napríklad chrípka či bežné ochorenia dýchacích ciest, ale aj chronickými či autoimunitnými poruchami. Napríklad dôležitú úlohu zohráva vitamín D pri prevencii alergií, cukrovky, sklerózy multiplex a dokonca aj rakoviny. Taktiež vedci dokázali, že ľudia, ktorí mali dostatočné hladiny vitamínu D v krvi, ľahšie zvládali protirakovinovú liečbu a mali väčšiu šancu na celkové vyliečenie.

 

Keď slnko pomáha

  • Slnečné lúče pomáhajú najmä reumatikom, s príchodom teplých dní sa ich bolesti väčšinou zlepšia. Taktiež kožné choroby sa lepšia vplyvom slnka – a to najmä psoriáza, atopický ekzém a akné (pozor si však treba dať na výskyt akné práve pod vplyvom silného slnečného žiarenia u ľudí, ktorí ho bežne nemávajú – tzv. akné Mallorca).
  • Slnko má výborný vplyv na náš mozog, preto sme v lete aktívnejší, lepšie nám to myslí, dokážeme sa lepšie sústrediť. Niektoré štúdie dokonca ukázali, že slnko zlepšuje príznaky Alzheimerovej choroby.
  • Známy je aj vplyv slnka na našu náladu. Preto sa v lete lepšie darí ľuďom s depresiou či s úzkosťami.

Keď slnko škodí

  • Ako je známe, najväčším rizikom pri nadmernom slnení je rakovina kože. Problém so slnkom však majú aj ľudia, ktorí sú alergickí na slnečné lúče. Alergia na slnko sa najčastejšie prejaví formou nepríjemných svrbivých vyrážok na tele. Môže byť aj príznakom niektorých systémových ochorení, napríklad veľmi často majú alergiu na slnko ľudia, ktorých trápi autoimunitné ochorenie lupus.
  • Slnku sa musia vyhýbať tí, ktorí užívajú antibiotiká, ale aj niektoré lieky na srdce či antidepresíva. Zvyšujú totiž citlivosť ľudí na slnečné žiarenia a môžu vyvolať fototoxickú alebo fotoalergickú reakciu (pľuzgiere, vyrážky, škvrny na koži).
  • Slniť sa nemôžu onkologickí pacienti, najmä ak sa liečia rádioterapiou a chemoterapiou. Slnko je nebezpečné aj pre ľudí, ktorým boli odstránené uzliny a majú problémy s lymfoedémom (opuchom), pretože teplo ho môže zhoršiť.

 

Viete, že…?

…helioterapia, teda liečba slnkom je najstaršia prírodná liečba?

…v 19. storočí sa pobytom na slnku liečili deti s tuberkulózou?

…za zistenie, že psoriázu zlepšujú slnečné lúče a liečbu tohto ochorenia ich simulátorom bola udelená Nobelova cena?

…slnečná terapia sa odporúča pri psychických ochoreniach súvisiacich s depresiou a so zmenami nálad?

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.