Húsenica čínska – prameň mladosti

Nie je to červ, ale čínska huba Cordyceps sinensis (známa aj ako yarsagumba), ktorá parazituje na larvách vysokohorských motýľov. Tradičná čínska medicína ju využíva na omladzovanie organizmu a navrátenie energetickej rovnováhy.

Účinné látky: Za omladzovacie a antioxidačné účinky vďačí huba cordycepínu. Adenozín zlepšuje využitie kyslíka v bunkách a cirkuláciu krvi. Huba má protizápalové a antibakteriálne účinky, môže nielen posilniť imunitu, ale aj znížiť nadmerné imunitné reakcie.

Použitie: Užíva sa vo forme prášku alebo tabletiek. Ako pravidelný doplnok stravy znižuje množstvo lipidov a cholesterolu v krvi, pôsobí upokojujúco, výrazne pomáha pri respiračných ochoreniach.

Tongkat ali – ázijská viagra

Korene vysokej kvitnúcej rastliny Tongkat ali sa v tradičnej ázijskej medicíne už tisícky rokov využívajú ako účinné afrodiziakum pre mužov i ženy.

Účinné látky: Fytolátky v koreni zvyšujú u mužov hladinu testosterónu a zároveň blokujú voľný estrogén, čím posilňujú potenciu, erekciu i kvalitu spermií. U žien rovnako zaberajú na zvyšovanie libida a na zmierňovanie migrén či chronickej únavy.

Použitie: Užíva sa vo forme prášku alebo v kapsulách. Okrem zvyšovania sexuálnych funkcií prispieva k lepšiemu prekrveniu tkaniva a k nárastu svalovej hmoty. Môže však vyvolať vedľajšie účinky ako začervenanie kože, nespavosť a podráždenosť.

 

Mačací pazúr – zabijak rakoviny

Lianovitá rastlina Vilcacora (tiež Uncaria tomentosa) pochádza z dažďových pralesov Peru a pomenovanie „mačací pazúr“ si vyslúžila vďaka tŕňom, ktoré vyrastajú spod stopiek listov a umožňujú liane dostať sa čo najvyššie za svetlom.

Účinné látky: V kôre a koreňoch Vilcacory sa nachádzajú vzácne alkaloidy, napríklad izopteropodín na posilnenie imunity, rynkofín proti tvorbe krvných zrazenín a ďalšie proti zápalom a alergiám. Neobsahuje nijaké jedovaté látky, takže nemá nijaké negatívne účinky.

Použitie: Najčastejšie sa užíva vo forme odvaru zo sušenej kôry, ktorý sa pije počas dňa – priaznivo pôsobí pri tráviacich problémoch aj pri onkologických ochoreniach (brzdí rast rakovinotvorných buniek), taktiež znižuje vysoký krvný tlak.

Pamajorán obyčajný – očista tela a mysle

Očistné účinky tejto silno aromatickej byliny poznali už starí Gréci a Egypťania. Pamajorán, známy aj ako oregano, do Európy priviezli arabskí lekári ako prostriedok na upokojenie mysle a očistu tela. Pomáha pri kožných, pľúcnych a tráviacich problémoch.

Účinné látky: Cenné sú najmä jeho esenciálne oleje karvakrol, thymol a borneol, ktoré zabíjajú baktérie, vírusy, plesne aj parazity. Zároveň zaberajú proti kŕčom, antisepticky a dezinfekčne pôsobia aj na koži a slizniciach.

Použitie: Ako korenie sa hodí do mastných jedál, lebo zvyšuje tvorbu žlče a tráviacich štiav. Oreganový olej možno užívať po kvapkách alebo v tobolkách. Zvonku sa používa ako kúpeľ, na prípravu kloktadiel a obkladov. Pri kašli dobre pôsobí inhalovanie. Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy ani pre deti.

 

Kozinec blanitý – nabíjač energie

Mohutný mrkvovitý koreň čínskej rastliny Astragalus membranaceus patrí medzi najsilnejšie posilňovače energie a obranyschopnosti. Už 4 000 rokov ho obyvatelia prérií a stepí používajú ako prírodný liek na rôzne infekcie a na vyrovnávanie životnej energie čchi.

Účinné látky: Kozinec je nabitý antioxidantmi, pomáha chrániť telo pred rakovinou aj cukrovkou. Astragalány stimulujú bunky imunitného systému k produkcii interferónov, ktoré likvidujú vírusové infekcie. Aktivuje kostnú dreň a zvyšuje počet obranných bielych krviniek.

Použitie: Pije sa odvar z posekaného koreňa alebo nápoj z prášku. Zvyšuje fyzickú odolnosť, vitalitu a prekrvenie tela, rozširuje cievy, stabilizuje krvný tlak, má adaptogénne, močopudné a dokonca aj afrodiziakálne účinky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.