Dawn Jackson Blatnerová je certifikovanou špecialistkou na výživu, blogerkou, mediálnou osobnosťou, no najmä autorkou knihy „The Flexitarian Diet“, ktorej sa podarilo celosvetovo spropagovať nielen pojem, ale aj životný štýl flexitariána. Ako sama hovorí, starať sa o svoje telo tak, aby bolo zdravé a vitálne, je poriadna fuška. Rodina, škola, priatelia, partneri, prostredie, v ktorom vyrastáme a žijeme, to všetko formuje naše názory. Dawn po štúdiu na vysokej škole a popri tom, ako začala budovať svoju kariéru úspešnej dietologičky, cestovala po svete, hľadala a skúšala tú najlepšiu filozofiu, ktorá by ju doviedla k zdravému životnému štýlu. Svoje skúsenosti zhrnula do troch hlavných zásad:

  1. Buďte k sebe dobrí. Jedzte zdravo a primerane sa hýbte, športujte nie preto, že chcete, aby vaše telo bolo iné, ale preto, že ho milujete.
  2. Vy ste šéf. A neexistuje univerzálny návod, ktorý docieli, aby vaše telo spoľahlivo fungovalo a cítili ste sa dobre. Každý je iný, preto skúšajte, nechajte sa inšpirovať, hľadajte spôsob, potraviny aj pohyb, ktoré vyhovujú práve vám.
  3. Tajné ingrediencie elixíru zdravia? Chuť meniť sa, skúšať, hrať sa. Jedlo a pohyb nesmú byť utrpením, ale zábavou. Nové veci by vo vás mali vzbudzovať nadšenie a nie pocit povinnosti a znechutenie.

 

Trend, ktorý milujú aj celebrity

Keď vás zásady Dawn Jackson Blatnerovej nadchli, ste na najlepšej ceste stať sa flexitariánkou. Nie je na tom nič zložité a možno sa takto stravujete intuitívne. Základom totiž je, aby hlavný podiel jedla, ktoré denne zjete, tvorila zelenina, ovocie, obilniny. Mäsa sa nemusíte vzdať, doprajte si ho však len príležitostne, zato kvalitné, najlepšie z domáceho či osvedčeného chovu. Tento spôsob stravovania je nielen zdravý, ale aj etický voči zvieratám a ohľaduplný voči prírode. Pri produkcii mäsa sa totiž spotrebováva veľké množstvo vody a zároveň sa zvyšuje skleníkový efekt.

Flexitariánsky trend už dlhšie fičí aj medzi celebritami. Takto sa stravuje muzikant Paul McCartney so svojimi dvomi dcérami a flexitariánstvo vyznáva tiež „kráľovná redukčných diét“, moderátorka Oprah Winfreyová. Flexitariánkami sú herečky Gwyneth Paltrowová aj Cameron Diazová.

 

Čo sa môže a čo nie

 Flexitariánky denne jedia ovocie, zeleninu, obilniny a …

…mäso jedia raz do týždňa, zato pravidelne si doprajú strukoviny a tofu. Údeniny a mäsové konzervy ignorujú. Vedia, že biele mäso je zdravšie ako červené. Ryby si dajú tak často, ako sa im žiada.

…mlieka a mliečnych výrobkov sa úplne nevzdali, zároveň však používajú aj jeho rastlinné náhrady z mandlí, maku, kokosu.

…nadbytok soli v jedle nahrádzajú bylinkami a koreninami.

…keď majú chuť na niečo hriešne sladké, dajú si kvalitnú čokoládu, domáci koláčik či doma vyrobenú zmrzlinu, ktorá neobsahuje nekvalitné tuky a iné nezdravé ingrediencie.

…uprednostňujú rastlinné tuky, jedia avokádo, arašidové maslo.

…nežiada sa im fast food, pretože svojmu telu chcú dopriať iba kvalitné potraviny.

Možné úskalia

Pozor! Hoci flexitariánska strava je pestrá, jej vyznávačom predsa len môžu chýbať živiny, ktoré sa nachádzajú iba v živočíšnych produktoch. Preto treba sledovať, či má telo dostatok železa, vitamínu B12, zinku a vápnika. Pravidelne jedzte orechy, semienka, strukoviny, väčšina z nich je bohatým zdrojom železa, zinku, omega-3 mastných kyselín a kyseliny alfa-linolénovej (ALA). Vstrebávanie železa z rastlinných potravín zvyšuje vitamín C.

 

Prečo sa stať flexitariánkou?

  • Flexitariánky sú štíhle a majú dostatok energie, pretože jedia ľahko stráviteľné jedlá s nižším počtom kalórií, zeleninu a ovocie. Neprepchávajú sa sladkosťami, nepotrebujú bielu múku, konzervované jedlá, polotovary ani údeniny. Výsledky štúdie, do ktorej sa zapojilo okolo 1000 ľudí, dokázali, že tí, ktorí pri rovnakej kalorickej dennej norme jedli viac rastlinných potravín, schudli počas troch mesiacov o dve kilá viac ako tí, ktorí jedli veľa mäsa.
  • Flexitariánky sa viac hýbu, čím si udržiavajú svalovú hmotu a chránia kosti pred osteoporózou.
  • Flexitariánky dokázateľne žijú dlhšie. Dostatok vlákniny a potravín bohatých na antioxidanty ich chráni pred rakovinou (najmä žalúdka, prsníka a hrubého čreva), srdcovo-cievnymi ochoreniami. Udržiavajú si optimálne hodnoty krvného tlaku.
  • Flexitariánky jedia zdravé tuky, čím držia na uzde hladinu cholesterolu a chránia sa pred infarktom a mŕtvicou.
  • Medzi flexitariánkami je menej pacientok s cukrovkou 2. typu. Je to vďaka prevažne rastlinnej strave, ktorá podporuje úbytok hmotnosti, neobsahuje škodlivé tuky a obsahuje dostatok vlákniny.
  • Flexitariánky sú optimistky, ich životná filozofia totiž odmieta konzervativizmus a stagnáciu, zato vyznáva zmenu a pestrosť. Nielen čo sa stravy týka.
  • Toto všetko je fajn, nestačí však byť vegetariánkou? Áno, myšlienka vzdať sa definitívne jedenia mäsa, či už z etických alebo zdravotných dôvodov, nie je zlá. Ale ruku na srdce, máte toľko času a vedomostí, aby ste telu zabezpečili dostatok vhodných, kvalitných potravín, ktoré ho nahradia? Mäso je zdrojom nenahraditeľných aminokyselín, obsahuje vitamíny skupiny B (najmä B12 a B2), železo. Vegetariáni aj vegáni často trpia nedostatkom týchto živín, čo sa môže prejaviť málokrvnosťou, chronickou únavou, znížením imunity a podobne.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.