Ak sa vyberiete spoznávať nové miesta či budete len tak polihovať na pláži, vystavujete sa prostrediu, na ktoré vaše telo nie je zvyknuté. Zákonite teda musí čeliť novým podnetom, a to nielen v podobe klímy a ostatných faktorov vyplývajúcich z prostredia, ale aj z nepriaznivého pôsobenia klimatizácie v aute, hotelovej izbe či na iných miestach. Reakciou môže byť práve oslabenie imunitného systému, ktorý následne nedokáže chrániť telo pred vírusmi a baktériami. Nie je preto nič nezvyčajné, keď vás na dovolenke, hoci aj v tropickej krajine, potrápi prechladnutie či dokonca chrípka. Choroby nám totiž hrozia v momente, keď je náš imunitný systém oslabený, patogén je veľmi agresívny alebo patrí do takého druhu, s akým sa náš organizmus doteraz nestretol.

 

S AKTIVITAMI TO NEPREHÁŇAJTE

Možno si teraz vydýchnete, že vám nič nehrozí, lebo sa nechystáte do cudziny. Ibaže ochorieť môžete aj doma, napríklad vtedy, keď si dovolenku predstavujete ako dni plné športu, prác v záhrade či okolo domu. Aj keď leto je na takéto aktivity priam stvorené, nezvyklá fyzická námaha môže vyústiť až do ochorenia. Ak si totiž nečakane „dáte do tela“, imunitný systém dostane zabrať oveľa viac. Dostaví sa únava, malátnosť, prípadne svalová horúčka a obranyschopnosť organizmu môže byť značne oslabená. Prekračovaním svojich fyzických možností tiež zvyšujete riziko vzniku úrazu. Zvážte preto stav vlastných síl a radšej to veľmi nepreháňajte.

 

NA ČO NEZABUDNÚŤ?

Aby ste na dovolenke nemuseli pátrať, kde sa nachádza najbližšia lekáreň a zháňať vhodné lieky, to najdôležitejšie si pribaľte so sebou. Základom dovolenkovej lekárničky by mali byť lieky na tráviace ťažkosti a lieky proti bolesti. Na podporu imunity si okrem vitamínov môžete pribaliť aj enzýmové lieky, ktoré  pomáhajú mobilizovať imunitný systém a ktoré oceníte aj pri úrazoch.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.