V posledných rokoch sa stále viac hovorí o rôznych ochoreniach, ktoré súvisia s nežiaducimi reakciami na potraviny. Ide o rôzne potravinové alergie či intolerancie – napríklad histamínovú, laktózovú či celiakiu. Sčasti je týchto diagnóz viac vďaka kvalitnejšej diagnostike, sčasti aj preto, že počet ľudí s takýmito problémami naozaj narastá. V niektorých prípadoch spôsobujú tieto poruchy len mierne ťažkosti, inokedy zas závažnejšie problémy výrazne ovplyvňujúce kvalitu života. Aké sú medzi nimi rozdiely a na ktoré potraviny si treba dávať pozor?

 

Alergia sa prejaví veľmi rýchlo

Potravinová alergia dáva o sebe vedieť okamžite. Zjete jablko a zrazu cítite, že vám slzia oči a puchnú pery. Telo toto ovocie vyhodnotilo ako „nepriateľské“ a prostredníctvom IgE protilátok sa začalo brániť vylučovaním histamínu a mnohých ďalších látok, ktoré sa navonok prejavujú typickými alergickými reakciami. Dostaviť sa môže svrbenie, žihľavka, nádcha, slzenie očí, tráviace ťažkosti ako plynatosť, vracanie či hnačka a v extrémnych prípadoch dokonca až anafylaktická reakcia, ktorá ohrozuje život.

Pozor najmä na: arašidy a iné orechy, ryby a morské plody, zeler, jablká, sóju, pšenicu, pri malých deťoch aj na vaječný bielok a mlieko….

Oneskorená reakcia na potraviny nastupuje nenápadne

Zatiaľ, čo pri „klasickej“ IgE alergii takmer okamžite viete, že máte s nejakou potravinou problém, pri oneskorenej potravinovej reakcii musíte pátrať oveľa zložitejšie. Často sa totiž prejaví až o niekoľko hodín, dní či dokonca až po pravidelnej konzumácii počas dlhšieho obdobia. Na rozdiel od alergie ide v tomto prípade  skôr o problém zvýšenej priepustnosti čreva a následnej reakcie imunitného systému na potravinu. Oneskorená potravinová reakcia môže mať rôzne prejavy – od kožných problémov cez bolesti hlavy, nádchu, tráviace ťažkosti až po zápaly, gynekologické či dokonca psychické problémy. Telo pritom nemusí tolerovať viacero potravín naraz. Problémom je najmä, ak trvá dlhodobo a jej liečbe nevenujeme pozornosť. Odhaliť problémové potraviny pomáhajú testy, ktoré sú založené na diagnostike pomocou IgG protilátok.

Pozor najmä na: mlieko, vajcia, obilniny, kvasnice, morské plody, orechy, strukoviny…

 

Keď je lepok nepriateľ

Celiakia trápi v posledných rokoch čoraz viac ľudí. Telo má v tomto prípade problém so spracovaním lepku – zmesou proteínov, ktoré sa nachádzajú v niektorých obilninách. Výrobky z pšenice, jačmeňa, špaldy či raže dráždia imunitný systém, čoho dôsledkom je  poškodzovanie sliznice tenkého čreva a jej schopnosti vstrebávať dôležité živiny. Následkom môžu byť ťažkosti s trávením či s pleťou, nedostatok vitamínov, málokrvnosť, únava. Dôsledkom neliečenej celiakie môže byť dokonca rakovina tenkého čreva. Intolerancia lepku sa zisťuje testom z krvi pomocou hladiny protilátok, ktoré sú pre celiakiu špecifické. Ak sa ochorenie potvrdí, treba sa doživotne lepku vyhýbať a ťažkosti by mali ustúpiť.

Pozor najmä na: pšenicu, jačmeň, raž, špaldu…

 

Problém menom histamín

Nepotvrdila sa u vás ani jedna z vyššie spomínaných porúch napriek tomu, že máte podobné príznaky? Možná je ešte jedna príčina – histamín. Táto látka sa nachádza prirodzene v tele, ale človek ju prijíma aj prostredníctvom stravy. Následne ho telo rozkladá pomocou enzýmu diamínoxidáza (DAO). Ak však tento proces neprebehne správne, môže histamín spôsobovať problémy – podráždenie kože, hnačky, nafukovanie, bolesti brucha, nádchu, ale aj bolesti hlavy či závraty. Objaviť sa môže aj spavosť, chronická únava či nervozita. Histamínová intolerancia sa zisťuje z krvi pomocou hodnôt enzýmu DAO. Ak sa potvrdí, treba upraviť stravu. A to nielen obmedziť potraviny s vysokým obsahom histamínu, ale dbať aj na čerstvosť. Ak sa vám to nedarí, treba telu dodať enzým DAO dostupnými výživovými doplnkami.

Pozor najmä na: rajčiny a výrobky z nich, jahody, špenát, kvasenú zeleninu, alkohol, čokoládu, údeniny, kysnuté pečivo, zrejúce syry…

 

Zistite, ako na tom ste

Ak máte podozrenie na niektorú z vyššie uvedených porúch, je vhodné sa objednať na príslušnú diagnostiku. Testy vám spravia aj bez žiadanky od lekára napríklad v laboratóriách Medirex. Nezabudnite pritom, že pri intoleranciách je dôležité nevynechávať pred testom podozrivé potraviny, pretože by výsledky mohli byť skreslené. K úprave stravy pristúpte v prípade potreby až po vyhodnotení diagnostiky.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi