Základné delenie detských plienok

Jednorazové plienky

Šetria mamičkám čas, nie je potrebné ich prať či žehliť. Predávajú sa v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Investícia nie je jednorazová, ale pravidelná.

Látkové štvorcové plienky

Ako prvé si asi vybavíte látkové štvorce, ktoré treba vyvariť, vyžehliť, poskladať, používať ich niekoľko, … Proste plienky, na ktorých sme vyrastali my. V dnešnej dobe je to ale úplne inak. Starostlivosť o ne už nie je taká zložitá, vyrábajú sa v rôznych prevedeniach, motívoch, z rôznych materiálov.

Jednorazové detské plienky

Mamičky, ktoré sa rozhodnú pre jednorazové plienky, ušetria čas, ktorý by venovali praniu látkových plienok, ich žehleniu, skladaniu. Deti majú pocit sucha. Deti majú v jednorazových
plienkach
menší zadoček a niektoré plienky sú vybavené indikátorom vlhkosti. Ten Vás upozorní, kedy je na čase plienku vymeniť. Ani v prebaľovacej taške Vám nezaberú veľa miesta.

Ako správne vybrať medzi jednorazovými plienkami?

Vyberajte podľa váhy svojho dieťaťa. Pozor – každý výrobca má svoju vlastnú váhovú kategorizáciu dieťaťa.

Preštudujte si, z čoho sú plienky vyrobené.

Dbajte na reakcie svojho dieťaťa – každému dieťaťu vyhovuje iný druh plienok.

Keď už dieťa vyrastie z bežných veľkostí, môžete vyskúšať takzvané tréningové nohavičky. Sú ideálne tiež pri učení na nočník.

Ak si nie ste veľkosťou príliš istí, alebo sa váha Vášho dieťaťa nachádza medzi dvoma veľkosťami – zvoľte radšej tú väčšiu.

Látkové plienky

V poslednej dobe naberajú na popularite látkové plienky. Nie tie, ktoré poznáme z nášho detstva, ale ich modernejšie poňatie. (I keď, stále sú medzi nami aj mamičky, ktoré používajú klasické štvorcové látkovky.) Počiatočná investícia do moderných látkoviek je celkom vysoká, vo výsledku ale dosť ušetríte. A využiť ich môžete aj pre ďalších potomkov. Moderné látkové plienky sú k dispozícii vo viacerých prevedeniach, je len na Vás, ktoré si vyberiete. Najčastejším argumentom pre ich nákup je šetrnosť k životnému prostrediu. Bohužiaľ sa však môže stať, že dieťaťu nebudú vyhovovať, bude trpieť na zapareniny a podobne. Vždy teda načúvajte svojmu dieťatku!

Nohavičkové plienky

Ich použitie je veľmi jednoduché a rýchle. Potrebujete len jednu alebo dve veľkosti – od narodenia až po nočník alebo novorodeneckú a dojčenskú. Cez ne je potrebné použiť vrchné nohavičky podľa veľkosti dieťaťa. Dlhšie schnú.

Kapsové plienky

Aj ich použitie je jednoduché a rýchle. Ich výhoda spočíva v tom, že majú vrecko, kam vložíte ďalšiu savú vkladaciu plienku.

AIO plienky – Plienky All in One

Tieto plienky sú svojím použitím najjednoduchšie. Obsahujú ako vrchné nohavičky, tak aj vnútorné savé jadro. Obsahujú patentky, suchý zips či iný spôsob zapínania, ktorý umožňuje prispôsobiť plienku veľkosti dieťaťa. Plienka sa perie celá, nerozoberá sa. Na výber je mnoho prevedení, motívov, materiálov.

SIO – zopni dohromady

Ide o obdobu AIO plienok, ale tú časť, ktorú bábätko znečistí, môžete oddeliť a vyprať zvlášť.

Pre a proti látkových plienok

Starostlivosť o ne si vyžaduje čas – budete ich prať, sušiť, …

Vyššia počiatočná investícia – kúpte si takú veľkú výbavu, aby ste prečkali od jedného prania k druhému – zohľadnite, že niekedy je potrebné plienku meniť častejšie a tiež to, aby sa predčasne neopotrebovala práve tým, že je neustále periete.

Na cestách je to s nimi trochu zložitejšie, preto aj matky používajúce látkové plienky často na cesty používajú jednorazové plienky.

Ich použitie vyžaduje cvik, aby nepretekala a správne sedeli.

Pozor na prací prostriedok – dôsledne dodržiavajte pokyny na ich údržbu, nech ju nezničíte jednoduchým zlým výberom pracieho prostriedku.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Spoločnosť Herbia a.s. je spoluvlastnená dvoma alianciami lekární. Spoločnosťou CoPharm a.s., ktorá je združením nezávislých lekární v ČR s viac ako 180 aliančnými lekárňami. Spoločnosť TopFarma s.r.o. je obdobné združenie na Slovensku, ktoré združuje viac ako 100 aliančných lekární. Počtom prevyšujúcim 280 lekární je táto sieť jednou z troch najväčších v Česko-Slovensku.