Čo obsahujú?

Gaštany majú veľmi priaznivé účinky na ľudské zdravie. Obsahujú vitamíny K, E, B, C (vitamínu C obsahujú zhruba taký pomer ako napríklad citróny), minerály – železo, zinok, vápnik, draslík, fosfor, horčík, tanín – to je účinný antioxidant, 10% bielkovín, biotín, karotén, kyselinu pantoténovú a 30 – 60% škrobu . Vďaka tomuto zloženiu je pôsobenie gaštanov naozaj všestranné. Pomáhajú pri kardiovaskulárnych chorobách, málokrvnosti, predchádzajú strate pamäti, zlepšujú kvalitu kože, vlasov a nechtov, prospievajú krvnému obehu a srdcu, sú vhodné pri vysokom krvnom tlaku a reume, sú dobré na žalúdok a podporu trávenia, pôsobia detoxikačne, znižujú únavu, tlmia bolesti hlavy a podporujú imunitu.

 

Ako si ich pripraviť?

Nazbierané gaštany umyte a nožom narežte po dĺžke, alebo do kríža do hĺbky pár milimetrov. Na hodinku ich nechajte namočené vo vode a  takto upravené ich dajte piecť na plech pri teplote 220°C. Často ich pozerajte, aby neprihoreli. Upečené gaštany majú popraskanú kožu a sú o niečo tmavšie. Lúpte ich ešte za horúca, pretože keď vychladnú, ich koža stuhne a lúpu sa oveľa horšie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.