Už viacero výskumov potvrdilo, že joga a meditácia majú úžasný vplyv na fyzické aj mentálne zdravie človeka. Potvrdila sa súvislosť s dlhovekosťou, výrazné zníženie rizika depresie, udržanie fyzickej kondície až do vysokého veku, vrátane lepšej ohybnosti a koordinácie pohybov, a tiež udržanie lepších mentálnych schopností, okrem iného aj pamäti.      

Niektoré jogové polohy tela, takzvané asány, posilňujú jednotlivé orgány, ale vplývajú aj na naše duševné prežívanie. Že to nie je možné? Tak si spomeňte, ako vám pomôže, keď v čase stresu, únavy a smútku zrazu zodvihnete hlavu, vypnete sa, narovnáte ramená a dýchate z plných pľúc. Okamžite pocítite nával sily a odhodlania. Takto nejako to funguje aj v prípade, keď pomocou jogy chcete posilniť pocity šťastia a zbaviť sa smútku, depresívnych nálad, stresu a úzkosti. Chcete to skúsiť?

 

Mostík

Dajte pozor na správnu pozíciu ramien, ktoré by ste mali ťahať smerom nadol, celé chodidlá sa opierajú o podložku, neprepínajte sa v krížovej oblasti a nevystrkujte brucho. Keď dosiahnete správnu pozíciu, skúste v nej chvíľu zotrvať. Mostík zmierňuje strespocity depresie, znižuje úzkosť, únavu, je výborný pri bolestiach chrbta aj hlavy. Posilňuje hrudnú časť aj unavené nohy. Stimuluje lepšie trávenie, dýchací systém, je výborný pri predmenštruačnom syndróme.

Koleso

Táto pozícia je určená pre ľudí, ktorí už s jogou majú skúsenosti, určite ju nerobte bez riadneho rozcvičenia a tiež sa jej vyhnite, keď máte akútne problémy s chrbticou. Mostík vás doslova nabije energiou a je výborný proti jesennej melanchólii a depresii. Posilňuje hrudník, paže, nohy, zadok aj brucho a stimuluje štítnu žľazu.

 

Luk

Telo je napnuté a jeho váha spočíva na bruchu. Keď dosiahnete správnu pozíciu, môžete sa prevaľovať dopredu aj dozadu alebo vpravo a vľavo. Pri zraneniach chrbtice ani po operáciách brucha pozíciu luku nerobte. Inak je výborná, keď potrebujete nazhromaždiť energiu a skoncentrovať sa na cieľ. Výborne zlepšuje držanie celého tela.

Motýľ

Päty pritiahnite čo najbližšie k telu, chodidlá spojte k sebe. Keď dosiahnete pozíciu, môžete kmitať kolenami hore a dole tak, ako motýľ krídlami. Pozícia pomáha zmierniť príznaky depresie, úzkosti aj celkovú únavu. Posilňuje srdce, brušné aj ženské orgány, preto je výborná aj pri menštruácii, menopauze a keď ju cvičíte ku koncu tehotenstva, pomôže pripraviť telo na pôrod.

 

Pozdrav slnku

Aj ten, kto jogu necvičí, určite počul o základnej zostave cvikov s názvom Pozdrav slnku. Cvičia ju milióny ľudí na celom svete tak, ako sa cvičí napríklad Päť Tibeťanov. Hoci bola viackrát upravovaná a nesie v sebe aj moderné prvky jogy, jej základ vznikol pred 3 500 rokmi. Pozdrav slnku bolo pôvodne rituálne cvičenie, ktoré sa cvičilo pri východe a západe slnka.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.