Ak ste ešte nemeditovali, možno si myslíte, že je to strata času. Veď aké to má mať výhody, len tak sedieť, alebo dokonca vylihovať a nič nerobiť? Zdanie klame. Meditácia vyžaduje tvrdú aktívnu prácu. Možno aj preto ľuďom často chýba motivácia pustiť sa do nej. Čas investovaný do meditácie sa však vráti v dennom živote.
10 návrhov, ako si zvyknúť pravidelne meditovať:
- Plánovanie a flexibilita
Zaraďte si meditáciu do vášho denného programu presne tak, ako si zaraďujete poradu, stretnutia, alebo iné termíny. Ak sa termíny počas dňa presunú, prispôsobte sa a presuňte meditáciu aj do hociktorej časovej medzery.
- Vhodný priestor
Ak máte svoje miesto, na ktorom najradšej meditujete a môžete ho použiť, je to super. Nie vždy sa to však podarí, a tak neodkladajte meditáciu len kvôli miestu. Prijmite výzvu vykonať pár minút dennej meditácie na hociktorom mieste, kde sa ocitnete.
- Pohodlná pozícia
Zvoľte si vždy čo najpohodlnejšiu pozíciu v danom priestore, aby ste mohli mať uvoľnené telo a bdelú myseľ. Nie vždy je vhodné ležať, hlavne ak sa cítite unavení a ťahá vás to do spánku. Pred meditáciou sa poriadne ponaťahujte a ponapínajte čo najviac svalov.
- Správna dĺžka meditácie
Neexistuje. Je lepšie meditovať 5 minút denne ako hodinu jedenkrát mesačne. Nenechajte sa obmedziť rôznymi návodmi. Osvojte si pravidelnosť meditácie nezávisle od toho, koľko času si na ňu počas dňa môžete vyhradiť.
- Zbavte sa očakávaní
Či sa už vyberiete v meditácii na dobrodružnú cestu vesmírom, alebo bude vaším cieľom jasná myseľ, zbavte sa očakávaní. Držte si cieľ meditácie a nechajte, nech sa v meditácii udeje, čo sa udiať má. Otvorte sa vnemom, ktoré k vám prídu.
- Vypnite analytické myslenie
Toto môže byť celkom ťažké pre praktických ľudí. Skúste si to v meditácii natrénovať. Nechajte v meditácii diať sa, čo sa má diať, snažte sa nezasahovať analytickým myslením, čo ktorý obraz znamená a čo z toho vyplýva, atď. Hneď ako sa pri tom pristihnete, vráťte sa jednoducho do meditácie. Analyzovať môžete potom celý deň. A zistíte, že niektoré veci sa nedajú pochopiť mysľou, ale len pocitom.
- Neposudzujte svoju meditáciu
Každá meditácia so sebou prináša poznanie. Ani jedna nie je lepšia, alebo horšia. Prekážky v meditácii vám ukazujú oblasti, na ktorých môžete zapracovať. Zistili ste, že vaše myšlienky sa neustále krútia a neviete ich zastaviť? Alebo ste si všimli v sebe veľký nepokoj a nervozitu? Cítite napnutie, ktoré sa nedá uvoľniť? Super. Cítite sa! Je to v poriadku. Áno, tento stav tu teraz je. Je to tak, ako to je. V dennom živote si môžete začať všímať príčiny, skúmať svoje reakcie a zisťovať, ako sa postupne dostať z tohto kolotoča von.
- Zabávajte sa
Pre meditáciu je potrebné najprv si nacvičiť sústredenie sa, držanie mysle na jednom objekte a následne pustiť aj toto myslenie. Ale už aj samotné sústredenie sa na jednu vec môže byť pre začiatočníkov veľmi namáhavé. Výborný cvik je ponoriť sa do vedenej meditačnej cesty, ktorá je plná deja. Vtedy môžeme našou pozornosťou hýbať podobne, ako to robíme počas dňa – nasledujeme dej, objekty, interakcie.
- Experimentujte
Vyskúšajte rôzne typy meditácie. Meňte meditačné pozície, skúste meditáciu v pohybe, v stoji, v tanci, v prírode, v absolútnom tichu pri pohľade na bielu stenu. Skúste meditáciu vedenú, nevedenú, v skupinke aj sami. Vyskúšajte meditačné športy ako je joga, či-kung, tai-či. Každému vyhovuje niečo iné a aj počas rôznych životných období nám môžu sedieť rôzne typy meditácie.
- Spriaznená duša
Nájdite si človeka alebo skupinku, s ktorou sa budete navzájom „ťahať“, podporovať sa a motivovať k meditácii. Povedzte aj svojmu partnerovi a rodine, že je pre vás čas meditácie dôležitý, a poproste o ich podporu.