„Vezmem si aj bundu, ak by pri tom mori náhodou udrel studený front. A celú ságu Angeliky, to určite stíham prečítať! A čo moja zbierka kameňov? Tá tiež potrebuje trochu morského vzduchu!“ Rozmýšľate podobne? Čítajte ďalej, ušetríme vám kopec miesta, rozhodovania aj kíl batožiny!

Aj neúspešný balič sa môže stať majstrom a krotiť kufre na počkanie. Ako na to? Stačí si osvojiť pár základných tipov:

 1. Vždy majte po ruke zoznam…

Možno trápna mamičkovská rada, ale všetci vieme, že mamy vedia najviac. Pri najbližšom balení si spíšte každú jednu vec, ktorú vložíte do kufra. Počas dovolenky dopisujte všetko, čo ste zabudli. Po dovolenke vyškrtnite všetko, čo ste nepotrebovali (čiže tú bundu, štós romantických kníh a spievajúceho umelohmotného kapra). A voilá – máte zoznam, ktorý je kompletný, overený a vyšperkovaný. Zalejte ho do fólie, dajte ho do vitríny, na stenu či aspoň do šuplíka a strážte ako oko v hlave. Ak cestujete často a ste obzvlášť veľká milovníčka zoznamov, urobiť si môžete aj viacero verzií: do hôr, na pláž, poznávací zájazd a podobne.

 1. …a teraz polovicu toho zoznamu vyškrtnite

Hej, to sme vám zabudli povedať v prvom bode. A znie to drasticky, ale fakt vám to pomôže. Väčšina ľudí si proste balí dvojnásobok toho, čo reálne potrebuje. Skúste vyhodiť čo najviac vecí zo svojho posvätného, krvopotne spísaného zoznamu. Pôjde to a chýbať vám nebudú. Akurát budete mať zrazu oveľa ľahšie kufre. Sľubujeme.

 1. Zrolujte si oblečenie

Keď sa balíte na výlet, všetko krásne vzorne poskladáte, akoby ste balili samotnú kráľovnú. Keď sa balíte domov, všetko to zhúžvate do jednej veľkej guče, veď ono sa to doma už nejako vytriedi. Však? Len toho miesta je stále akosi málo. Kto na kufri aspoň raz nesedel, aby ho zazipsoval, ten nikdy necestoval. Rolovanie šatstva znie ako strašná blbosť, ale ono to fakt funguje, šetrí to miesto, je to ľahké a nekrčí to šatstvo.

 1. Najzákladnejšie veci a náhradné oblečenie vždy do príručnej

Batožina má tendenciu meškať, strácať sa, ísť do zlého hotela či – ešte lepšie – zlej krajiny alebo sa nechať ukradnúť. Nestresujte sa celý let myšlienkou na tieto scenáre. Potrebné veci majte na dosah ruky v príručnej batožine. Hlavne to náhradné oblečenie. Všetko ostatné ako-tak oželiete, ale toto je nutnosť.

 1. Kašlite na mejkap

OK, toto je asi bod, ktorý väčšina z vás preskočí, pretože je ozaj ťažký, pre mnohé priam nemožný. Ale zamyslite sa: Idete dovolenkovať či na módnu prehliadku? Keď oddychujete vy, možno by mohla trochu aj vaša pleť. Navyše je leto a tá maskara vám aj tak najneskôr doobeda stečie a ani púder vás po pár hodinách neochráni pred lesklým čelom. A pravdepodobne aj tak veľa času strávite vo vode, čiže… Ak je to pre vás príliš hardcore, skúste zobrať len to najnutnejšie. Nejaký rúž a špirála na večerné tanečky sú maximum. Peelingy i čistiace prístroje nechajte doma. Prekvapí vás, koľko zbytočného miesta práve mejkap zaberá.

 1. Voňavé vrecúška vás zachránia

Zaslúži si ich každý kufor a zaslúžite si ich aj vy. Možno ste si všimli, že po vybalení vonia vaše šatstvo trochu divne. Tak kufrovito. Šupnite tam nejaké to levanduľové (či akékoľvek iné) vrecúško. Rozdiel spoznáte na vlastný nos.

 1. Viac tenkých vrstiev lepšie zahreje

Áno, aj na juhu sa môže nečakane ochladiť. Ale to nie je dôvod si v panike baliť ten ultrahrubý sveter, bundu, vysoké čižmy a XXL mikinu, nech ste akokoľvek zimomravá. Už len tieto 3 položky vám spoľahlivo zaberú skoro celý stredne veľký kufor. Ale viete čo? Fyzika nepustí a dve tenké tričká s dlhým rukávom vás zahrejú lepšie ako jeden sveter. A lepšie sa k ním zlaďujú outfity. Nikto nechce vyzerať ako Vilma zo Scooby-Doo.

 1. Nebaľte si veci „pre istotu“

Robíte to stále a koľkokrát ste ich využili? Raz? Dvakrát? Tá hnusná kopa igelitu, čo sa hrá na pršiplášť, musí z kufra von. Rovnako aj turistická obuv, keď plánujete ísť k moru. Prinajhoršom si kúpite na mieste. Napokon, najlepšie zážitky vznikajú z improvizácie.

 1. Nenapchajte kufor po okraj

Späť pôjdete plnší ako tam. Vždy to tak je. Pre babku máte matriošku, pre mamu gýčového anjelika, pre sestru platňu a pre kolegov za hrsť magnetiek. To miesto určite využijete a budete si ďakovať.

 1. Neberte žiadne knihy

To pohoršené zalapanie po dychu od všetkých knihomoľov sme počuli až sem. Bojujú vari Ženské veci proti čítaniu? Ale vôbec nie! Len sme v tomto prípade rozhodne za čítačky. Akokoľvek milujete šušťanie papiera, rozhodne ich zvážte. Na cesty sú totiž ideálne. Ľahké, malé, tenké a zmestíte do nich všetky tie nekonečné ságy, ktoré máte rozčítané. Počas roka sa im pokojne vyhýbajte, ak ste staromil. Ale skúste ich raz počas dovolenky a batožinu s hrubými zväzkami si už nebudete vedieť predstaviť!

 1. Na kufri záleží

Už kufor ako taký vám môže „priťažiť“. Stačí, že má tvrdý povrch a hneď ide váha zbytočne hore. Za drahý imidžový kufor s chrómovaným povrchom si teda priplatíte nielen pri kúpe, ale aj pri každom lete. Treba vám to? Radšej vždy zvážte, či si nevystačíte s „mäkšou“ alternatívou. Pokiaľ máte príliš mainstreamový kufor, odporúčame si ho vyzdobiť stužkou či nálepkami. Vyhnete sa trapasom, kedysi si ten svoj pomýlite s desiatimi rovnako vyzerajúcimi a cudzími.

 1. Vždy majte po ruke šatku

Zachráni vás asi v každej situácii. Je vám zima? Poslúži ako šál. Slnko praží na hlavu? Spravte z nej pokrývku hlavy. Môžete ju skombinovať s outfitom, či si z nej vytvoriť provizórnu sukňu. Podložiť pod seba, keď sedíte na tráve. Utrieť sa do nej, keď sa okúpete. Prikryť sa ňou alebo ju poskladať a použiť ako vankúš. Je ľahká, skladná, rýchloschnúca a multifunkčná. Čo viac si želať?

 1. Špeciálny tip pre rodičov

Dospelý človek chápe, že balenie na dovolenku sa nerovná kompletnému presťahovaniu celej izby. Ale čo malé dieťa? Chce všetky svoje hračky, plyšáka a ideálne aj hraciu konzolu. Nechajte ho sa zbaliť, ale potom aj pekne so sebou tú batožinu nosiť. Na vlastných krížoch otestuje čaro efektívneho balenia a nabudúce sa garantovane rozhodne pre minimalistickejší prístup.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi