Karfiol pochádza z Cypru, obľúbený bol na Kréte, v 14. storočí sa udomácnil v talianskych kuchyniach a o dvesto rokov neskôr ho už poznal aj zvyšok Európy. Dnes okrem odrôd s bielymi ružičkami poznáme tiež žltozelené Romanesco či odrodu s fialovými ružicami. Chuťový rozdiel medzi nimi nie je veľmi výrazný, zato farebné odrody majú viac živín ako biela klasika.

Karfiol obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, vápnik, fosfor, horčík, železo, draslík, mangán. Zaujímavý je podiel vitamínu K, ktorý je dôležitý pre kosti a patrí k spektru preventívnych opatrení proti riziku vzniku zlomenín a osteoporózy.

 

Zabudnite na vyprážanie

Vyprážaný karfiol s hranolčekmi a tatárskou omáčkou – tiež sa vám zbiehajú slinky? Takúto kombináciu si však doprajte iba výnimočne, dôvody určite poznáte. Zdraviu prospešnú porciu si pripravíte, keď karfiol uvaríte, udusíte. Keď ho uvaríte a vymiešate s maslom, vznikne vynikajúca náhrada zemiakového pyré – hodí sa najmä k rybaciemu mäsu. Surové ružičky karfiolu sú výborné s cícerovou nátierkou zvanou humus a keď chcete ochutnať niečo exkluzívne, dajte si už spomínanú karfiolovú polievku Créme ou Velouté Du Barry.

A že vás od jedenia karfiolu odrádzajú obavy z nadúvania? Tieto následky čiastočne pomôžu zbrzdiť bylinky a koreniny, ktoré pridáte do jedla pri varení, a to najmä majorán, rasca, koriander, aníz, fenikel. Bezproblémovému uvoľňovaniu črevných plynov pomôže aj rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie. Nadúvanie však zhoršujú sladkosti, bublinkové nápoje, priveľa sedenia a hltavé jedenie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.