Cukrovka II. typu sa niekedy zistí až pri komplikáciách, akými sú zlyhanie obličiek, poruchy zraku alebo vredy na nohách. Cukrovka je nevyliečiteľná choroba a vyžaduje pravidelnú aplikáciu inzulínu. Ak sa však odhalí v ranom štádiu a pacient je disciplinovaný, dá sa dobre liečiť. Naopak, zanedbaný diabetes môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je dôležité dodržiavať diétu, hlavne vylúčiť potraviny s obsahom sacharidov – cukor, med, džem, čokoládu, cukrovinky, súčasne čo najviac obmedziť príjem tukov. Okrem liečby predpísanej diabetológom možno využiť účinky niektorých bylín alebo dokonca húb, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi. Hovoríme im rastlinné adaptogény.

 

Hnojník obyčajný 

Okrem štandardnej liečby predpísanej diabetológom možno využiť aj preukázateľné účinky niektorých bylín a húb, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi. Málokto vie, že asi najznámejším pomocníkom s antidiabetickými účinkami je jedlá huba hnojník obyčajný (Cop rinus comatus). Klinické štúdie preukázali, že pri dlhodobej konzumácii pomáha znižovať hladinu krvného cukru a aj medzi diabetológmi už začína byť uznávaným podporným medikamentom pri boji s cukrovkou. Túto schopnosť má pre prítomnosť minerálneho prvku vanád, ktorý sa nachádza v jej podhubí, plodnici, a vďaka novoobjavenej aktívnej chemickej látke komatín, ktorá pôsobí na krvnú glukózu podobne ako inzulín. Jej vysoký účinok opakovane potvrdili niekoľké vedecké štúdie. Hnojník navyše zlepšuje chuť do jedenia, krvný obeh a pôsobí proti ateroskleróze.

Tinospóra srdcolistá

Z bylín má priaznivý vplyv na cukrovkárov tinospóra srdcolistá (Tinospora cordifolia), vytrvalý popínavý ker pochádzajúci z Indie. Okrem toho, že pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, posilňuje imunitný systém, chráni pľúca a pečeň proti toxínom.

Škorica so zázvorom 

Poslednou súčasťou „liečivej štvorky“ je škorica so zázvorom. Škorica je aromatická kôra škoricovníka, ktorá sa využíva ako korenie, ale z pohľadu liečivých účinkov pomáha aj udržať zdravú hladinu cukru v krvi a zdravú hmotnosť. Zázvor zase prispieva k prirodzenej obranyschopnosti tela, podporuje imunitný systém, ale aj trávenie, čo súvisí i s vylučovaním inzulínu. Vďaka tejto harmonickej kombinácii prírodných liečivých húb a bylín existuje možnosť podporiť prírodnou cestou zdravie tých, pre ktorých by sa cukrovka mohla stať, alebo sa už stala zlým pánom.

Na Slovensku trpí cukrovkou približne 400-tisíc ľudí a denne lekári zaevidujú 60 nových prípadov. Ak bude trend narastať týmto tempom, dá sa predpokladať, že do roku 2030 bude žiť na Slovensku vyše 600-tisíc ľudí s diabetom. Cukrovka je nevyliečiteľná choroba, ktorá si vyžaduje v ťažších prípadoch liečbu pomocou pravidelnej aplikácie inzulínu. Ak sa však odhalí včas, prostredníctvom liečby ju možno dostať pod kontrolu. Inak sa zvyšuje riziko závažných zdravotných komplikácií, týkajúcich sa predovšetkým veľkých a malých ciev.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.