Prvá pomoc – soľ

Všeobecne platí, že škvrny z ovocia by sme mali odstrániť čo najrýchlejšie. Prvá pomoc – posypme fľak soľou a preperme v teplej vode.

 

Mliečna predpierka

Staršie ovocné škvrny namočíme do kyslého mlieka alebo cmaru s citrónom, necháme pôsobiť pár hodín a potom dôkladne preperieme mydlovou vodou.

Ďalší tip: Fľakaté oblečenie necháme namočené v studenom mlieku po celú noc a následne ho operieme ako zvyčajne.

 

Tvrdohlavé fľaky

Aj na tie najtvrdohlavejšie fľaky – napr. od šťavnatých čerešní – platí horúca citrónová šťava. Zradné čučoriedkové škvrny odstránime peroxidom vodíka s nízkou koncentráciou. Jahodové prelejeme horúcou vodou a zaschnuté odstránime boraxovým roztokom. Škvrny od malín a čerešní pokvapkáme citrónovou šťavou a potom dôkladne preperieme. Na ostružiny striedavo používame citrónovú šťavu a soľ.

 

Trošku chémie

Chemicky môžeme ovocné škvrny čistiť napríklad čpavkovou vodou alebo zriedeným roztokom sódy. Na staré farebné škvrny však už musíme nasadiť zbrane oveľa ťažšieho kalibru – roztok liehu, 3-percentného peroxidu vodíka a čpavkovej vody v rovnakom pomere. Boj so škvrnami a s fľakmi skrátka nevzdávajte!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.