O tom, že bábätka na svet nenosia bociany, sa naše zvedavé ratolesti neraz dozvedia už v materskej škole. V škole už na hodinách biológie dostanú teoretický úvod do tajov ľudského tela a dozvedia sa to podstatné o princípe zvieracej i ľudskej reprodukcie. Kým spočiatku im postačia príklady z prírody a „technické“ otázky môžeme zodpovedať na osvedčenom príklade včielok a kvietkov, o niekoľko málo rokov pri témach emocionálneho prežívania, sexuality a erotiky sa už neraz začervenajú aj výrečnejší rodičia. V takomto prípade nemá zmysel hrať sa na puritána alebo robiť mŕtveho chrobáka, pretože len vedením otvoreného rozhovoru máme istotu, že náš potomok dostane pravdivé informácie a nebude po záhadách lásky pátrať na nevhodných a pochybných fórach napríklad vo svete internetu. Pre rodičov je veľmi dôležité uvedomiť si, že svojím postojom k týmto rozhovorom a k sexu samotnému môžu dieťa veľmi ovplyvniť.

 

Úprimné odpovede sú veľmi cenné

Erotické nastavenie a vnímanie intimity sa utvára už v priebehu detstva. A tak, ako deti spontánne preberajú od rodičov modely správania sa či návyky bežného dňa, rovnako sa vo svete svojich najbližších dospelákov inšpirujú, aj čo sa otázok intimity týka. Vzory, ktoré okolo seba deti vidia, počujú a cítia, si potom prenášajú do svojich vzťahov. Ak s deťmi hovoríte o sexe úprimne a prirodzene, zabezpečujete im tým spokojný milostný život v neskoršom veku. A je viac-menej pravdepodobné, že sa odpozeranými modelmi budú vedome alebo podvedome riadiť celý svoj život.

Niet preto divu, že za najhoršie pochybenie sa považuje mlčanie a absencia komunikácie. Práve dostatok pravdivých informácií a prebúdzanie dôvery je zo všetkého najdôležitejšie a vedie k získaniu istoty. Hovorte preto s deťmi spoločne o rozdiele medzi vnímaním sexuality u mužov a u žien. Nedovoľte, aby jediným zdrojom informácií o sexe pre vaše deti boli filmy pre dospelých alebo šteklivé príbehy od starších kamarátov. Pripravte deti na život sami, pretože vy ste ich rodičia a nik iný by za vás túto úlohu nemal prebrať.

Keď budete dieťaťu odpovedať pravdivo, bude si to pamätať, a keď bude v dospievaní naozaj potrebovať pomôcť so svojím problémom, nebude sa báť vás opýtať, pretože vie, že od vás vždy počulo správnu odpoveď a nikdy ste ho po otázke neodbili vetou „na to máš dosť času“.

 

Začnite najskôr od seba

Samozrejme, poskytnúť presný návod, ako a kedy sa s potomkom začať o chúlostivých veciach rozprávať, nemožno. Každá rodina je iná, v každej sa komunikuje iným spôsobom, a kým v jednej vládne skôr diplomatický odstup, inde sú vzťahy srdečnejšie a o intimite sa potom rodičom i deťom rozpráva ľahšie. Niekomu však môže byť vyslovene nepríjemné o týchto témach hovoriť, alebo nevie, ako na to. V takom prípade si môže vziať na pomoc odbornú literatúru, kde je všetko vysvetlené zodpovedajúcim spôsobom a vybavené názornými ilustráciami. Samozrejme, je vždy nutné prihliadnuť k veku dieťaťa. A kedy je najvhodnejšie začať s vysvetľovaním? Všeobecne platí, že vo chvíli, keď sa dieťa samo spýta. Potom je na mieste poskytnúť uspokojivú odpoveď, ale nie je nutné zachádzať do detailov. Avšak nahovárať deťom, že bábätká nosí bocian, skutočne nemá význam. Táto bublina pravdepodobne spľaskne ešte skôr, ako teória o tom, kto nosí vianočné darčeky. V otázkach ľudskej reprodukcie jednoducho musíte ísť s „farbou von“ a primerane veku potomka odpovedať, že napríklad tá tehotná pani má v brušku bábätko a narodí sa, až príde čas. Ak vás všetečná ratolesť zaskočí otázkou pri pozeraní televízie, je vhodné im vysvetliť, že takto sa k sebe majú mamičky a oteckovia, keď sa majú radi.

Pomenujte veci správnym menom

Od veci tiež nie je včas pomenovať veci správnymi menami. Slová penis a vagína vnímajú deti bez hanlivého zafarbenia, je to pre nich to isté ako napríklad priehlavok. Preto je dobré, keď tieto pojmy zaradíme do slovníka ako niečo bežné. Penis alebo vagína sa potom stanú vo vnímaní dieťaťa súčasťou tela ako akákoľvek iná časť. Nie je nutné dieťa zahŕňať podrobnosťami a informovať ho rovno o všetkom. Sledujte chvíľu, kedy sa dá spoznať a vycítiť, že dieťa je s odpoveďou spokojné a stačí mu. Väčšinou potom stráca o rozhovor záujem a presmeruje samo pozornosť inam. Dozvedelo sa, čo chcelo, a viac nerieši.

Rodič by ale mal potomkovi pomáhať v pochopení rôznych otázok po celý život. Spomeňte si, ako ste v mladosti aj vy neraz dokázali svojich rodičov zaskočiť. Niet preto dôvodu myslieť si, že teraz je to inak. Práve naopak: doba je rýchla, informácie (aj tie zdeformované) sa k deťom dostávajú cez mnohé komunikačné kanály, a tak je dôležité si uvedomiť, že naše deti budú pred nami vždy o krok vpred. Vôbec najhorším riešením je odkladať sexuálnu výchovu na dobu, „až bude dieťa väčšie“. To môže znamenať, že si dieťa bude hľadať odpovede na svoje otázky u kamarátov či na internete, kde bývajú niekedy veľmi skreslené alebo nepravdivé informácie.


Nepodceňujte prevenciu

V rámci sexuálnej výchovy by dieťa malo byť dostatočne poučené o nutnosti antikoncepcie a ochrany proti prenosným chorobám. Bez toho by mohol byť sex rizikovým. O výbere antikoncepcie je dobré sa poradiť s odborníkom.

Prvýkrát…

Aj keď ste v rozhovoroch s vašimi potomkami akokoľvek úprimne, len málo rodičov sa dozvie, že jeho syn či dcéra sa chystajú prežiť prvú sexuálnu skúsenosť. Väčšinou sa tak stane až potom. Podstatné, aj podľa odborníkov, je dieťa riadne informovať vopred, pripraviť ich na riziká a „vybaviť“ ich. Ak je potom mladý človek zbavený predsudkov či lživých informácií, môže prvé milovanie prežiť ako peknú a príjemnú skúsenosť v objavovaní sveta sexuality.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.