Poslovia božských bytostí

Kosatce rástli už v antických záhradách. Pre svoje pestré kvety boli kosatce pomenované po bohyni Iris, ktorá v gréckej mytológii stelesňuje žiarivú dúhu. Dnes kosatce bradaté existujú v mnohých odrodách, ktoré kvitnú vo všetkých možných odtieňoch od bielej až po tmavofialovú.

 

Veľká pestrá rodina

Rodina kosatcov je skutočne široká a líši sa nielen pestrými farebnými kombiná­ciami. Skupiny kosatcov môžeme rozlíšiť aj podľa výšky a času kvitnutia: nízke kosatce bradaté Nana dosahujú výšku od 20 do 40 centimetrov a vyznačujú sa skorým kvitnutím už od neskorého apríla.

Stredne veľké odrody Media dorastajú do výšky 50 až 70 centimetrov. Obzvlášť krásne sú odrody zo skupiny vysokých bradatých kosatcov Elatior. Tieto veľkokveté rastliny bývajú vysoké 0,5 až 1,2 metra. Kvitnú od mája do júna.

 

Milovníci slnka

Kosatce dávajú pred­nosť slnečnému záhonu. Ak sú v tieni, netvoria puky. Pôda by mala byť dobre priepustná, skôr suchá a bohatá na vápnik. Ak voda neodteká dosť rýchlo, začínajú mäsité odnože zahnívať.

V období kvitnutia nevyžadujú kosatce veľa starostlivosti, dokonca aj zalievanie môžete v podstate vynechať. Len stonky so zvädnutými kvetmi odrežte desať centi­metrov nad povrchom pôdy.

Najlepšie obdobie na sadenie je od júla do októbra, aby rastliny stihli na novom stanovišti do zimy zakoreniť. Pôdu dôkladne nakyprite a podzemky kosatca zasaďte tak, aby boli pokryté len slabou vrstvou pôdy.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.