Levanduľa

Naše staré mamy ju vkladali do skríň aj pod vankúše. Vôňa levandule pričaruje spánok, bylinkári ju odporúčajú pre jej upokojujúce účinky na nervový systém a bolesti hlavy. Kvety levandule sú sladké a jemne pikantné. Môžete ich pridávať k zákuskom aj palacinkám, do šalátov i slaných jedál. Výborne sa hodia k nápojom.

Ruža

Obsahuje vitamín C a priaznivo pôsobí na pokožku. Ružová voda má výborné účinky na akné aj drobné zapálené ranky. Vôňa ruží tlmí hlad, môžete to využiť pri diéte. Ružové kvety sa pridávajú do džemov aj čajov, môžete nimi zdobiť dezerty aj šaláty. Ruže tmavej farby majú výraznejšiu chuť.

Kapucínka

V ľudovom liečiteľstve sa využíval najmä jej dezinfekčný a protizápalový účinok. Na tanieri sa veľmi často ocitá v Anglicku, kde je súčasťou mnohých receptov. Jej chuť je podobná žeruche. Hodí sa najmä k pikantným jedlám.

Fialka

Fialka sa v minulosti používala najmä pri chorobách dýchacích ciest, kašli a zachrípnutí. Jej močopudný účinok pomáhal pri reumatických ťažkostiach. Podporovala aj hojenie kožných vyrážok. Jej kvety sú sladké a ozdobia každé jedlo, výborne sa vyníma najmä na dezertoch či v zelenom šaláte.

A ktoré ešte?

Jedlé sú predovšetkým kvety byliniek, šalátov a iných bežne používaných rastlín, napríklad kvety rukoly, pažítky, cesnaku, boráku, cukety. Ak patríte k alergikom, jedlým kvetom sa vyhnite! Ostatní si musia dať pozor na to, aby si na tanier nedali jedovaté kvety alebo tie, ktoré boli ošetrené pesticídmi, preto nechutnajte kvety z kvetinárstva.

Pár tipov pre gurmánov

  • Kvetmi môžete dochutiť víno, likéry, ocot, olej, dresingy.
  • Sú pôsobivou dekoráciou priamo na tanieri.
  • Keď nimi chcete zdobiť zákusky, môžete ich namočiť do bielka, hojne posypať práškovým cukrom a zľahka vysušiť v rúre alebo na radiátore.
  • Drobné jedlé kvietky vložte do formičky na ľad, zalejte vodou a dajte zamraziť. Získate krásnu dekoráciu letných drinkov.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.