Ľudia si myslia, že náš mozog sa správa vždy rovnako. Nie je to tak. V ruchu veľkomesta funguje inak ako v prírode. Vedci už dávno zistili, že príroda naň pôsobí upokojujúco a doslova lieči celý náš nervový systém.

 

Zresetujte mozog

V dnešnom svete používame najmä tú časť mozgu, ktorá zodpovedá za logicko-technické myslenie. A tá časť mozgu, ktorá má na starosti intuíciu, predstavivosť, kreativitu, umenie, emočné aspekty myslenia, je potlačovaná. Navyše, vďaka smartfónom, sociálnym sieťam a wifi na nás dolieha množstvo informácií, ktoré zaťažujú náš mozog. Hlava si nevie oddýchnuť. Overthinking, teda „nadmerné premýšľanie“, keď premýšľame o niečom príliš veľa a príliš dlho, je epidémiou dnešnej doby. Z toho všetkého pramení aj syndróm vyhorenia či riziko depresie. Keď sa spojíte s prírodou, mozog sa uvoľní, preladí z logicko-technického myslenia na emocionálne, intuitívne, kreatívne. Je to skvelý reset. A ako to býva aj pri strojoch či počítačoch, keď blbnú a stlačíte tlačidlo „reset“, zrazu začnú fungovať oveľa lepšie. To isté sa deje s človekom, keď si pravidelne dopraje prechádzku v prírode.

 

Pomôžte imunite

Z pobytu v prírode neprofituje len naša duša, ale aj telo. Napríklad vedecké výskumy dokázali, že príroda úžasným spôsobom posilňuje našu imunitu, pričom najviac posilňuje práve tie bunky, ktoré nám pomáhajú v boji s rakovinou. Je to aj vďaka tomu, že rastliny vylučujú látky, ktoré ich majú chrániť pred hmyzom a hnilobou. Je to súčasť ich imunitného systému. A pri prechádzke v lese ich dýchame a pomáhajú tak nášmu imunitnému systému.

Vedci tiež potvrdili, že ľudia, ktorí žijú v prírodných oblastiach alebo trávia veľa času v prírode, sú menej ohrození rizikom rakoviny pľúc, prsníka, obličiek, prostaty aj hrubého čreva a konečníka.

Zbavte sa nespavosti

Prechádzka v prírode zlepšuje spánok. Určite je to aj vďaka tomu, že pobyt na čerstvom vzduchu a pohyb telo prekrvia aj unavia. A tiež tým, že sa v lese odplaví stres – práve ten je v dnešnej dobe najčastejšou príčinou nespavosti.

 

Odožeňte stres

Že príroda je najlepším liekom proti stresu, o tom nepochybuje nikto. Japonskí vedci to dokázali počas štúdie, v rámci ktorej sledovali 280 ľudí. Rozdelili ich na dve polovice, pričom jednu skupinu poslali do lesa a druhá trávila rovnaký čas v meste. Na ďalší deň sa skupiny vymenili. Výsledky? Keď ľudia trávili čas v lese, mali nižšiu hladinu stresového hormónu kortizolu, nižší tep a nižší krvný tlak v porovnaní s dňom, keď trávili čas v meste.

 

Zabudnite na bolesť

Vedecké výskumy tiež potvrdili, že v obkolesení zelených rastlín človek zabúda na bolesť, respektíve jeho akútna aj chronická bolesť sa znižuje. Preto napríklad odporúčajú do nemocníc izbové rastliny a čo najväčšie prirodzené zelené plochy.

Odstráňte kilá navyše

Keď sa vyberiete do hôr na turistiku, 60-minútová chôdza po lese vám pomôže spáliť viac ako 500 kalórií. Je pravda, že v posilňovni či pri behu spálite viac, avšak chôdza v lese je šetrnejšia k nášmu telu, a to najmä ku kĺbom.

 

Načerpajte nápady

Ako sme už spomenuli, prechádza v prírode posilňuje práve tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za našu intuíciu, kreativitu, emočné prežívanie. Vedci z Kansaskej a Utahskej univerzity potvrdili, že čím viac času trávime v prírode, tým sme intuitívnejší, kreatívnejší a narastá naša predstavivosť – mimochodom, toto môžete využiť aj pri školopovinných deťoch a študentoch.

 

Čo máte na tanieri?

Nemáte čas vybehnúť do lesa? S prírodou sa môžete spojiť aj prostredníctvom svojho taniera a toho, čo jete. Čím viac prirodzenej rastlinnej potraviny dostanete do tela, tým lepšie. Pravda je, že toto vašu kreativitu asi neposilní tak, ako prechádzka v lese, ale imunitu celkom iste. Doprajte si preto ovocie, zeleninu, orechy aj semená každý deň.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.