Prezývku Perla na Temži si Londýn vyslúžil nie náhodou. Nielenže je hlavným a  najväčším mestom krajiny, ale od počiatku bolo obchodným centrom. Navyše určuje aj módne trendy a spoločne s New Yorkom a Tokiom je najvýznamnejším finančným uzlom. Ak nahliadneme do histórie, dostaneme sa až do roku 43, keď mesto menom Londinimum založili Rimania. Keď ho v piatom storočí opustili, pripadlo Anglosasom. Hoci rozkvitalo, čakali ich aj veľké rany, a to predovšetkým v podobe moru v 14. storočí, keď zomrela tretina obyvateľov, a fatálneho požiaru v 17. storočí. Vtedy trvala obnova dlhých desať rokov. Potom však prišli na rad už len zlaté časy a Londýn sa právom zaradil na špicu celosvetových metropol.

Mesto si zamilujete pre jeho pestrosť

Miestni i turisti ho milujú, a to najmä pre jeho pestrosť. Uspokojí ako milovníkov histórie, tak i vyznávačov alternatívneho spôsobu života. Na svoje si prídu nákupuchtiví shopoholici, mnohí však do Londýna mieria na klasickú šnúru po pamiatkach. Centrum Londýna tvorí námestie Trafalgar Square a relatívne neďaleko sa nachádza sídlo premiérov Downing Street 10, budova parlamentu či Westminsterské opátstvo. Vo Westminsterskom paláci sídli parlament: Snemovňa lordov a Dolná snemovňa, opátstvo je zase miestom korunovácií a posledného odpočinku anglických panovníkov. V tejto časti Londýna nájdete aj slávny Big Ben. Pomenovanie pôvodne patrilo len obriemu zvonu, ale nakoniec sa vžilo pre celú vežu. Názov nesie po sirovi Benjaminovi Hallovi, ktorý sa preslávil svojou statnou postavou a zvučným hlasom.

Ale pamätajte, že budúci rok v marci by Veľká Británia mala vystúpiť z EÚ. Takže zatiaľ si môžeme hlavné mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska vychutnať bez zbytočných byrokratických prekážok, bez víz i bez pasu. Stačí vám len občiansky preukaz. Tak hor sa do toho!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.