Keď pred tisíckami rokov obyvatelia ázijských pohorí objavili, že cesnak možno jesť, netušili, aký zázrak im príroda ponúkla. Až neskôr pochopili, že má nielen značný zápach, ale aj silu. Z jedálneho lístka sa postupne dostal napokon na vrchol dezinfekčných prostriedkov. Pomáhal čistiť krv zvnútra a rany zvonka. Postupne sa rozšíril do celého sveta. Egypťania ním dodávali silu otrokom, Rimania bojovníkom. A dnes naň vedci nedajú dopustiť najmä v období chrípky. Najnovšie výskumy mu pridávajú stále ďalšie a ďalšie liečivé účinky.

Ochranca srdca a ciev

Vedci z celého sveta sa zhodli, že cesnak vďaka vysokému obsahu alicínu blahodarne vplýva na naše srdce i cievy. Alicín má totiž okrem cesnakového zápachu na svedomí práve to, že telo očistí od škodlivých látok. Prečisťuje krv, znižuje jej zrážavosť a rozpúšťa v nej zrazeniny. Takto odľahčí cievy, ktoré potom menej podliehajú riziku infarktu či mŕtvice. Znižuje tlak, hladinu „zlého“ cholesterolu a prekrvuje mozog, vďaka čomu sa dokážeme viac sústrediť a viac si zapamätáme. Poruke by ho mali mať aj cukrovkári. Cesnak totiž dokáže regulovať hladinu cukru v krvi.

Chráni nás pred rakovinou

Cesnak je silným antioxidantom. Je bohatý na zlúčeniny síry, vitamíny B a C, jód, draslík, sodík, vápnik a železo. Spomínané minerálne látky bránia bunkám, aby sa v tele menili na zhubné – rakovinotvorné. Vedci zatiaľ dokázali úspech v oblasti rakoviny pažeráka, žalúdka a hrubého čreva. Samozrejme, že podmienkou je jesť cesnak pravidelne.

„Ruský penicilín“

Pod týmto názvom si pamätajú cesnak naše staré mamy. Jeden roztlačený strúčik cesnaku sa totiž vyrovná jednej dávke antibiotík. A tak nečudo, že roky našim predkom stačil na boj proti akýmkoľvek zápalom v tele. Riadili sa heslom „všetko je na niečo, ale cesnak je na všetko“.

Ako zahnať cesnakovú arómu

Konzumovanie malého veľkého liečiteľa má jednu negatívnu stránku. Pach. Ten sa šíri dychom aj pokožkou. Preto je dobré zvyknúť si nielen na cesnak v menu, ale tiež na následné „vôňu“ tlmiace opatrenia.

  1. Cesnakový dych zmierni plátok citróna.
  2. Cesnakové menu zapite pohárom mlieka.
  3. Po cesnakovej dobrote si doprajte čokoládovú kocku, ktorú nechajte na jazyku pomaly rozpustiť.
  4. Ak máte doma zrnkovú kávu, žuvanie už jedného zrnka zmierni cesnakový pach nechcený.
  5. Zápach prebije i petržlenová vňať.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.