HÝBTE SA

Len 30 minút fyzickej aktivity denne vám zaručí nižšie riziko infarktu. Stačí rýchla chôdza, plávanie či joga alebo hoci len futbal s deťmi. Čokoľvek je lepšie, ako celý deň sedieť. Tých 30 minút si pokojne môžete rozdeliť aj na tri desaťminútové pohybové aktivity.

 

NEFAJČITE

Je to až neuveriteľné, ale fajčenie zvyšuje riziko srdcového infarktu aj mozgovej mŕtvice o 200 až 400 percent! No ničíte tak nielen seba, ale aj druhých. Ľudia, ktorí žijú v spoločnej domácnosti s fajčiarom a sú tak vystavení cigaretovému dymu, majú riziko srdcových ochorení vyššie o 30 percent než ostatní.

 

ZDRAVO SA STRAVUJTE

Nemusíte jesť len bio a rovnako sa nemusíte úplne vzdať mäsa či bravčovej masti. Ide o to, aby na vašom tanieri prevažovala zelenina, celozrnné výrobky, strukoviny, ryby, chudé mäso a ovocie. Potom môžete pokojne občas aj zhrešiť menej zdravými potravinami. Ak chcete užívať nejaké vitamínové doplnky, vedzte, že vášmu srdcu prospievajú najmä omega-3 mastné kyseliny a koenzým Q10.

STRÁŽTE SI KILÁ

Prestaňte sa vyhovárať na to, že po štyridsiatke už priberáte aj z vody alebo že nadváha je vám geneticky daná. Všetko je o energetickom príjme a výdaji, o strave a pohybe. Môžete vo vyššom veku pre spomalený metabolizmus pribrať 3 až 5 kíl, ale niet žiadneho dôvodu na to, aby ste pribrali 20 – 30 kilogramov. Snažte sa udržiavať si zdravú hmotnosť. Keď máte nadváhu, stačí, že schudnete 5 až 10 percent zo svojej hmotnosti a už vďaka tomu sa vám zníži cholesterol v krvi, vysoký krvný tlak aj cukor v krvi.

OBMEDZTE ALKOHOL

Nadmerné pitie alkoholu zvyšuje krvný tlak, ohrozuje srdce aj mozog. Naopak, obmedzené pitie alkoholu na 1 pohár kvalitného vína denne môže vášmu srdcu a cievam pomáhať.

 

NEZANEDBÁVAJTE PRÍZNAKY

Keď si opakovane nameriate zvýšený krvný tlak, máte problém so závratmi, tlakmi na hrudi alebo sa zadýchavate, určite čo najskôr vyhľadajte lekára. A keď vám lekár predpíše lieky, nezanedbávajte liečbu. Často to robia najmä štyridsiatnici, ktorí neberú vážne svoj vysoký krvný tlak a buď vôbec nejdú k lekárovi, alebo lieky od lekára svojvoľne vysadia a snažia sa liečiť alternatívne rôznymi bylinkami, šťavami a podobne. Ale pozor, práve medzi štyridsiatnikmi mužmi aj ženami pribúda srdcových príhod.

 

Čo hrozí matkám predčasniatok?

Americká asociácia kardiológov upozornila, že posledné výskumy ukázali spojitosť medzi predčasných pôrodom a zvýšeným rizikom srdcovo-cievnych ochorení u matky. Z výskumov pritom vyplynulo, že čím skôr matka porodila, tým bolo jej riziko srdcovo-cievnych chorôb vyššie. A to aj v prípade, že predčasný pôrod nebol vyvolaný vysokým krvným tlakom matky. Najvyššie riziko ochorení srdca pritom mali ženy, ktoré porodili pred 32. týždňom tehotenstva. Vedci sa domnievajú, že predčasný pôrod môže byť prvým signálom, že u ženy sa rozvíja nejaké srdcovo-cievne ochorenie, ktoré sa naplno prejaví až v budúcnosti. Viac však zatiaľ nevedia, budú potrebné ďalšie výskumy. Upozorňujú však ženy, ktoré prešli predčasným pôrodom, aby sa sústredili na zdravý životný štýl.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.